Student Tomáš Janoušek získal 2. místo v soutěži 8 z VUT
Jeho bakalářská práce, která již posbírala nejeden úspěch, řeší návrh a realizaci malého nízkorozpočtového robota založeného na průmyslovém konceptu SCARA.
Hlavním cílem Ústavu automatizace a informatiky (ÚAI), FSI, VUT v Brně je posouvat výzkum v oblasti automatizace, digitalizace, umělé inteligence a obecně konceptu Průmyslu 4.0. To zahrnuje vývoj pokročilých metod v oblasti technické diagnostiky, strojového vidění, kyberneticko-fyzikálních systémů, digitálních dvojčat a průmyslové robotiky, které zapadají do zmíněného konceptu Průmyslu 4.0. Za účelem ověření výzkumných a vývojových aktivit a zajištění konkurenceschopnosti vznikly v rámci ústavu unikátní laboratoře kyberneticko-fyzikálních systémů, pokročilé diagnostiky, kybernetiky a robotiky.
Priority v oblasti Průmysl 4.0, resp. v podoblastech umělá inteligence, digitalizace, robotika a automatizace jsou zaměřeny na řešení netriviálních úkolů. V rámci pracoviště se zaměřujeme především na témata v oblasti základního výzkumu, která postupem času transformujeme do aplikovaného výzkumu ve spolupráci s průmyslovými partnery. Ústav provádí základní a aplikovaný výzkum se zaměření na techniky umělé inteligence, multidisciplinárního modelování, optimalizace, pokročilé senzoriky, digitálních dvojčat a řízení autonomních robotických systémů, s důrazem na všestrannost, přizpůsobivost a škálovatelnost tak, aby vyhovovala široké škále průmyslových aplikací.
Pracovníci ústavu se zaměřuje na 2 primární cíle:
Jedním z nejúspěšnějších projektů ústavu byla implementace unikátního řešení robotické manipulace s potenciálně infekčními vzorky v rámci programu Czech Rise Up 2.0. Robotické pracoviště bylo více než dva měsíce testováno v laboratoři Centra molekulární biologie a genové terapie Interně – hematologicko-onkologické kliniky FN Brno.
Jeho bakalářská práce, která již posbírala nejeden úspěch, řeší návrh a realizaci malého nízkorozpočtového robota založeného na průmyslovém konceptu SCARA.
Jak pěstovat kreativitu? A jak vzdělávat budoucí inženýrky a inženýry, aby byli úspěšní i v dobách rychlých technologických změn?
Ve společném prostoru se na svých stanovištích představily ústavy i studentské týmy.
Janoušek byl oceněn za výborné studijní výsledky a vynikající bakalářskou práci.
Vytvořené reprezentativní vzorky odborníci z Julius Kühn Institute využijí k dalšímu zkoumání rostlin a jejich semen.
Označení náleží jednomu procentu nejcitovanějších prací na světě za poslední dekádu. Autory článku jsou Jakub Kůdela a Radomil Matoušek z Ústavu automatizace a informatiky.
V roce 2024 vybrala komise CPP tvořená zastupci z šesti partnerských firem k ocenění 12 bakalářských a 18 diplomových prací.
Poukázat na systémovou chybu ve vlastním oboru se rozhodl Jakub Kůdela z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Odborný článek na toto téma mu nyní otiskl prestižní časopis z „rodiny“ Nature,…
V laboratoři robot manipuloval se skutečnými potenciálně infekčními vzorky testovanými na covid-19. Veřejnost systém uvidí „v akci“ na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.
Laborant založí zkumavky se vzorky, aktivuje systém a vše ostatní se už děje automaticky. S takovýmto řešením pro biohazard laboratoře přišli výzkumníci z Ústavu automatizace a informatiky Fakulty…