Výzkumná skupina je společně s dalšími součástmi VUT zapojena do kolaborativních projektů, které se zabývají simulacemi, modelováním a optimalizací komplexních multidisciplinárních systémů.
V rámci dlouhodobé spolupráce s fakultou elektrotechniky a komunikačních technologií a zahraničními subjekty se výzkumný tým zabývá modelováním a vývojem inovativních elektromechanických pohonů pro různé aplikace, například kompresory, turbocirkulátory, či aktuátory. Výzkumný tým zajišťuje mechanický návrh pohonu, optimalizaci geometrie z pohledu mechanických veličin, predikci kritických otáček. Pracoviště disponuje, mimo jiné, zařízením pro měření provozních vibrací a budičem vibrací pro provádění zkoušek různými druhy vibrací.
V rámci spolupráce s Ústavem procesního inženýrství (FSI) vyvíjíme optimalizační modely a algoritmy pro úlohy v odpadovém hospodářství a cirkulární ekonomice (jak svozové/distribuční síťové úlohy, tak např. optimalizace systému pro zachycování uhlíku). S Energetickým ústavem (FSI) spolupracujeme na řešení výpočetně náročných inverzních úloh přenosu tepla s fázovou změnou.
Výzkumná skupina se také zaměřuje na základní výzkum v oblasti algoritmů pro výpočetně náročné optimalizační úlohy. Konkrétně se zabýváme vývojem a adaptací evolučních algoritmů využívající tzv. náhradní modely (metamodely). Tyto algoritmy jsou efektivní např. pro řešení optimalizačních úloh, jejichž součástí je výpočet pomocí Metody konečných prvků nebo Výpočetní dynamiky tekutin. Jelikož jsou takové úlohy jsou na FSI hojně řešené, otevírá nám základní výzkum v této oblasti široké možnosti multidisciplinární spolupráce.
Kontakt
Ing. Petr Lošák, Ph.D.
Ing. Jakub Kůdela, Ph.D.