Výzkumný tým strojového vidění z Ústavu automatizace a informatiky se dlouhodobě zabývá vývojem a implementací robustních systémů počítačového vidění. Rovněž se zabývá vývojem metod a přístrojové techniky pro trvale udržitelné strojové vidění. Oba výzkumné směry jsou tedy orientovány na digitalizaci a průmysl 4.0.
Počítačové vidění se díky hlubokému učení stalo oblastí zájmu výzkumníků a vývojářů z řady oblastí, počínaje zdravotnictvím, přes potravinářství, až po průmyslovou výrobu. Díky existenci řady dostupných nástrojů každý den vznikají stovky aplikací založených na hlubokých neurnových sítích. Vývojáři těchto aplikací často využívají veřejně dostupné datové sady, na kterých tyto sítě trénují. Vzniklé aplikace často vykazují na těchto datech vysokou přesnost, v praxi však selhávají. V takovýchto případech mluvíme o malé robustnosti systému počítačového vidění. Výzkumná skupina strojového vidění se tímto fenoménem dlouhodobě zabývá, a soustředí se především na vývoj metod pro práci s nevyváženými datovými soubory, vývoj metod pro rozšíření datových sad, a návrh metodologie pro sběr dat. Díky laboratoři strojového vidění může navržené techniky ověřovat na reálných problémech z oblasti průmyslové výroby, i mimo ni.
Strojové vidění je významnou hnací silou průmyslu 4.0. Díky dostupnosti levného a výkonného hardware je dnes možné automatizovat vizuální inspekční úlohy v rozsahu, který byl ještě nedávno nemyslitelný. S rostoucím počtem aplikací však roste i energetická zátěž průmyslové výroby. Na tento negativní trend je třeba reagovat, a vyvinout metody zpracování dat, které budou zajišťovat dostatečně vysokou přesnost a rychlost zpracování dat, a zároveň budou energeticky úsporné. Snížení energetické náročnosti lze dosáhnout i na straně přístrojové techniky. Oba tyto směry jsou předmětem zájmu výzkumné skupiny počítačového vidění.
Kontakt
doc. Ing. Pavel Škrabánek, Ph.D.