Listopadový Den otevřených dveří přilákal na 400 návštěvníků
Ve společném prostoru se na svých stanovištích představily ústavy i studentské týmy.
Všechny odbory ústavu se podílejí na výzkumné a vývojové činnosti formou řešení projektů našich i zahraničních grantových agentur, přímých zakázek z průmyslu i bilaterální spolupráce se zahraničními partnery. Dosahují mezinárodně srovnatelných výsledků a podle zaměření jednotlivých odborů se jejich aktivity dotýkají zejména následujících oblastí:
Pracovníci odboru řeší problémy tuhosti, pevnosti, dynamiky, únavy i tvárného porušování strojních částí a celků v komplexních podmínkách časově proměnného mechanického a teplotního zatížení. Předmětem zájmu je dále vliv zbytkových napětí, dynamika rotačních strojů nebo využití DIC při analýze deformace těles.
Hlavními tématy jsou oblasti mikro/meso mechaniky anisotropních heterogenních materiálů a gradientní elasticity, zaměřené v posledním období na návrh komplexních materiálových struktur z funkčních materiálů nebo na vývoj a výpočtovou analýzu pokročilých „SMART“ materiálů. V centru zájmu je rovněž analyticko-numerický popis křehkého lomu v těchto multifunkčních materiálech.
Ze široké škály témat se pracovníci odboru zaměřují především na vývoj v oblasti srdečně-cévní soustavy, ve svalově-kosterní biomechanice a bioakustice. Specifikem odboru je úzká spolupráce s předními lékařskými a výzkumnými pracovišti v ČR i v zahraničí.
Základní řešená témata zahrnují vývoj pokročilých algoritmů a metod řízení pro komplexní nelineární systémy, identifikaci systémů se zaměřením na odhad parametrů simulačních modelů a rychlý návrh řídicích systémů a testování mechatronických soustav.
Jedná se o nový odbor, fungující od roku počátku 2024. Náplní jeho výzkumné činnosti bude vývoj autonomních systémů, AI a mobilní robotiky s aplikacemi v oblasti chytrých továren a zemědělství.
Ve společném prostoru se na svých stanovištích představily ústavy i studentské týmy.
Makeři se svými inovativními projekty se uplynulý víkend sešli už po páté na brněnském výstavišti v rámci festivalu Maker Faire. Ten v sobě spojuje moderní technologie, vědu, design i tradiční…
Elektrochemické leštění povrchu aditivně vyráběných kovových dílů získalo Zlatou medaili předsedy hodnoticí komise na MSV 2024.
O tom, že věda není žádná nuda, se přišly během 6. až 8. září přesvědčit na brněnské výstaviště tisícovky návštěvníků. Už potřetí se k této akci popularizující činnost univerzit, vědecko-technických…
I když zlato připadlo zaslouženě studentovi Fakulty elektrotechnické ZČU, další „medaile“ – za druhé a dvě třetí místa – posbírali studenti FSI.
V roce 2024 vybrala komise CPP tvořená zastupci z šesti partnerských firem k ocenění 12 bakalářských a 18 diplomových prací.
Malformace je vrozené cévní onemocnění, které může na laika působit jako obrovský podkožní nádor.
Vedle diagnostiky stavu trati se odborníci nově zaměřují i na vývoj řešení, které by pomohlo odhalit poškození projíždějících vlaků a snížit náklady na jejich opravu nebo zabránit nehodě.
Ačkoliv tuzemský projekt nakonec cenu nezískal, přesto lze jeho výběr mezi nominované považovat za velký úspěch.
Sto zákazníků za dekádu není meta, nad kterou by IT firma jásala. Pokud jde ale o úzce specializovaný software pro modelování hyperelastických těles, je to úspěch. Obzvlášť, když zaujal komerční…
Nenápadný senzor na kolejnici, který zachytí jakékoliv vibrace a vzruchy, odešle signál a umělá inteligence vyhodnotí potenciální riziko. Takový by podle odborníků z Fakulty strojního inženýrství VUT…
Aneurysmatem břišní aorty trpí v Česku 2 až 3 procenta lidí starších 60 let. Dojde-li k jeho prasknutí, polovina pacientů umírá. Zatímco menší výdutě lékaři obvykle pouze sledují, ty větší se…
Projíždějící vlak rozvibruje kolejiště – a to dodá bezdrátovému senzoru potřebnou elektrickou energii pro jeho autonomní provoz a komunikaci, aby odeslal například informace o stavu koleje správci…