Publication detail
Regular distribution of exponential type
HRDLIČKOVÁ, Z.
Czech title
Regulární rozdělení exponenciálního typu.
English title
Regular distribution of exponential type
Type
conference paper
Language
cs
Original abstract
Vlastnostem třídy rozdělení exponenciálního typu je v literatuře věnována značná pozornost. Z mnohorozměrných regulárních rozdělení exponenciálního typu je vedle mnohorozměrného normálního rozdělení zmiňováno nejčastěji pouze rozdělení multinomické. V článku jsou uvedeny předpoklady zajištující regularitu rozdělení exponenciálního typu, které jsou poté ověřeny v příkladech mnohorozměrných rozdělení exponenciálního typu. Mimo jiné je studováno v literatuře v souvislosti s rozdělením exponenciálního typu opomíjené rozdělení Wishartovo a transformované Dirichletovo rozdělení. Pozornost je též věnována maximálně věrohodným odhadům parametrů hustot příslušných rozdělením exponenciálního typu.
Czech abstract
Vlastnostem třídy rozdělení exponenciálního typu je v literatuře věnována značná pozornost. Z mnohorozměrných regulárních rozdělení exponenciálního typu je vedle mnohorozměrného normálního rozdělení zmiňováno nejčastěji pouze rozdělení multinomické. V článku jsou uvedeny předpoklady zajištující regularitu rozdělení exponenciálního typu, které jsou poté ověřeny v příkladech mnohorozměrných rozdělení exponenciálního typu. Mimo jiné je studováno v literatuře v souvislosti s rozdělením exponenciálního typu opomíjené rozdělení Wishartovo a transformované Dirichletovo rozdělení. Pozornost je též věnována maximálně věrohodným odhadům parametrů hustot příslušných rozdělením exponenciálního typu.
English abstract
Properties of the distribution of exponential type are studied in many monographies. As far as the multivariate regular distribution of exponential type is considered only the multivariate normal and mutlinomial distribution are often metioned. Assumptions assuring the regularity of distribution of exponential type presented in the contribution are checked in examples of mutlivariate distributions of exponential type. The distribution often omitted in literature, namely Wishart distribution and transformed Dirichlet distribution, are also studied. Attention is paid to maximal likelihood estimation of parameters of density of exponential type.
Keywords in English
Distribution of Exponential Type, Regular Distribution, Wishart Distribution, Dirichlet Distribution, Multinomial Distribution
RIV year
2006
Released
27.06.2006
Publisher
Vysoké učení technické, Fakulta strojního inženýrství
Location
Brno
ISBN
80-214-3214-4
Book
Statistické dny v Brně
Edition number
1
Pages from–to
25–26
Pages count
2
BIBTEX
@inproceedings{BUT19448,
author="Zuzana {Hübnerová},
title="Regulární rozdělení exponenciálního typu.",
booktitle="Statistické dny v Brně",
year="2006",
month="June",
pages="25--26",
publisher="Vysoké učení technické, Fakulta strojního inženýrství",
address="Brno",
isbn="80-214-3214-4"
}