Listopadový Den otevřených dveří přilákal na 400 návštěvníků
Ve společném prostoru se na svých stanovištích představily ústavy i studentské týmy.
Letecký ústav je špičkové pracoviště zabývající se výzkumem a vzděláváním v oblasti letectví a kosmických technologií. Dlouhodobě se věnuje řešení náročných výzkumných úkolů jak v oblasti grantových projektů tak i smluvního výzkumu pro průmyslové partnery. Ústav disponuje týmem vysoce kvalifikovaných pracovníků, profesionálů a zároveň nadšenců v daných vědních oborech.
Základním posláním je poskytovat vzdělávání
Součástí vzdělávání je poskytování odborných kurzů a výcviku pilotů v rámci Letecké školy VUT až do kvalifikace ATPL.
V oblasti výzkumné poskytuje Letecký ústav vzdělávání ve formě postgraduálního doktorského studia v oboru Konstrukční a procesní inženýrství v rámci programu Stroje a zařízení.
Ve všech výzkumných aktivitách jsou intenzivně zapojeni studenti, a to jak magisterského studia (pro získání praktických zkušeností v rámci projektově orientované výuky), tak studenti postgraduálního studia, kteří pod vedením zkušených akademických pracovníků zpracovávají komplexní výzkumné úlohy.
V neposlední řadě poskytuje tým Leteckého ústavu komerční služby, převážně v oblastech vývoje letecké techniky, zkoušek zařízení ve schválené laboratoři a konzultační činnost. Je dodavatelem technických řešení, analýz, zkoušek a dalších prací mnoha průmyslovým partnerům, kterým pomáhá aplikovat nejnovější poznatky do praxe.
Ve společném prostoru se na svých stanovištích představily ústavy i studentské týmy.
Věděli jste, že mezi studenty FSI byste našli i úspěšné závodníky v bezmotorovém létání?
Makeři se svými inovativními projekty se uplynulý víkend sešli už po páté na brněnském výstavišti v rámci festivalu Maker Faire. Ten v sobě spojuje moderní technologie, vědu, design i tradiční…
Vzdušná flotila, kterou se pyšní Letecký ústav na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně, se rozrostla o nový kousek, letoun Piper.
V roce 2024 vybrala komise CPP tvořená zastupci z šesti partnerských firem k ocenění 12 bakalářských a 18 diplomových prací.
Letadlo na výstavu zapůjčila královéhradecká firma TL-ULTRALIGHT, která na vývoji letounu spolupracovala s odborníky z Leteckého ústavu FSI.
Projekt by doplnil aktivity matematika Miloslava Druckmüllera, známého unikátními snímky sluneční koróny. O spolupráci na dalším výzkumu má zájem i Havajská univerzita.
Je tomu sedm let, co společně VUT a firma Galaxy GRS veřejnosti představili unikátní záchranný systém pro bezpilotní letouny. Od té doby se z technologie stal nejen úspěšný produkt, který si…
Hledat v hlubokém vesmíru planety podobné Zemi, to je úkolem mise PLATO Evropské vesmírné agentury. Firma OHB Czechspace nyní provedla spolu s týmem Leteckého ústavu unikátní zátěžový test.
Pracovat přímo pro Evropskou kosmickou agenturu, to nedělá jen tak někdo. Pro Jakuba Maška a jeho kolegy z Leteckého ústavu strojní fakulty VUT to ale platí. Už několik let se věnují vývoji tepelného…
Malé bezpilotní letadlo uzpůsobené pro potřeby monitorování výskytu invazních druhů rostlin. To je jeden z výsledků dlouholeté spolupráce VUT v Brně a Botanického ústavu Akademie věd v Průhonicích.
Dá se složit do vozíku, zapřáhnout za osobní auto a odvézt kamkoliv. To je jedna z výhod systému MoLiS, mobilní letištní světelné soustavy, kterou vyvinula firma TRANSCON ELECTRONIC SYSTEMS ve…