Detail publikace
Pertubace kvadratických funkcionálů s proměnnými konci na time scales.
RŮŽIČKOVÁ, V. HILSCHER, R.
Český název
Pertubace kvadratických funkcionálů s proměnnými konci na time scales.
Anglický název
Perturbation of time scale quadratic functionals with variable endpoints
Typ
článek v časopise - ostatní, Jost
Jazyk
en
Originální abstrakt
In this paper we establish perturbation results pertaining the nonnegativity and positivity of a time scale quadratic functional $\F_0$ and its perturbations of the form $$ \G(x,u)=\F_0(x,u)+\alpha\,\|x(a)\|^2+\beta\,\|x(b)\|^2, $$ where the endpoints of the functional $\F_0$ are zero while the endpoints of the functional $\G$ can vary. These functionals are closely related to time scale symplectic systems. Moreover, we extend such results to functionals with variable endpoints. The results of this paper generalize perturbation results recently known for the special case of the discrete time, but they are new for the continuous time.
Český abstrakt
V tomto článku zavedeme perturbační výsledky týkající se nezápornosti a pozitivity kvaratického funkcionálu $\F_0$ na time scale a jeho perturbací tvaru $$ \G(x,u)=\F_0(x,u)+\alpha\,\|x(a)\|^2+\beta\,\|x(b)\|^2, $$ kde koncové hodnoty funkcionálu $\F_0$ jsou nulové zatímco koncové hodnoty funkcionálu $\G$ jsou proměnné. Tyto funkcionály úzce souvisí s time scalovým symplektckým systémem. Navíc rozšíříme tyto výsledky na funkcionály s proměnnými konci. Výsledky tohoto článku zobecňují dosud známé perturbační výsledky pro speciální případ diskrétního času, ale jsou nové pro spojitý čas.
Anglický abstrakt
In this paper we establish perturbation results pertaining the nonnegativity and positivity of a time scale quadratic functional $\F_0$ and its perturbations of the form $$ \G(x,u)=\F_0(x,u)+\alpha\,\|x(a)\|^2+\beta\,\|x(b)\|^2, $$ where the endpoints of the functional $\F_0$ are zero while the endpoints of the functional $\G$ can vary. These functionals are closely related to time scale symplectic systems. Moreover, we extend such results to functionals with variable endpoints. The results of this paper generalize perturbation results recently known for the special case of the discrete time, but they are new for the continuous time.
Klíčová slova česky
Kvadratický funkcionál, Nezápornost, Pozitivita, Time scala, Time scale symplektický systém, Lineární Hamiltonovský systém.
Klíčová slova anglicky
Quadratic functional, Nonnegativity, Positivity, Time scale, Time scale symplectic system, Linear Hamiltonian system.
Rok RIV
2007
Vydáno
31.12.2007
Nakladatel
Research India Publications
ISSN
0973-5321
Časopis
Advances in Dynamical Systems and Applications (ADSA)
Ročník
2
Číslo
2
Strany od–do
207–224
Počet stran
18
BIBTEX
@article{BUT44057,
author="Viera {Štoudková Růžičková} and Roman Šimon {Hilscher},
title="Perturbation of time scale quadratic functionals with variable endpoints",
journal="Advances in Dynamical Systems and Applications (ADSA)",
year="2007",
volume="2",
number="2",
month="December",
pages="207--224",
publisher="Research India Publications",
issn="0973-5321"
}