Detail publikace
Asymptotické vlastnosti diskretizované lineární zpožděné diferenciální rovnice
KUNDRÁT, P.
Český název
Asymptotické vlastnosti diskretizované lineární zpožděné diferenciální rovnice
Anglický název
On asymptotic properties of discretization of linear delay differential equation
Typ
článek v časopise - ostatní, Jost
Jazyk
en
Originální abstrakt
The paper deals with asymptotic properties of the difference equation obtained by means of the discretization of the delay differential equation with an unbounded delay via modified Euler method. The linear interpolation is utilized for approximation of delayed argument. The derived asymptotic estimate for the discrete case is compared with the known asymptotic behaviour of solutions in the continuous case.
Český abstrakt
Článek se zabývá asymptotickými vlastnostmi diferenční rovnice, kterou získáme diskretizací diferenciální rovnice s neohraničeným zpožděním Eulerovou metodou. Zpožděný argument je aproximován lineární interpolací. Odvozený asymptotický odhad řešení diskrétní úlohy je porovnán se známými výsledky kvalitativní analýzy spojitého diferenciálního případu.
Anglický abstrakt
The paper deals with asymptotic properties of the difference equation obtained by means of the discretization of the delay differential equation with an unbounded delay via modified Euler method. The linear interpolation is utilized for approximation of delayed argument. The derived asymptotic estimate for the discrete case is compared with the known asymptotic behaviour of solutions in the continuous case.
Klíčová slova česky
zpožděná diferenciální rovnice, diferenční rovnice, asymptotický odhad
Klíčová slova anglicky
delay differential equation, difference equation, asymptotic estimate
Rok RIV
2006
Vydáno
01.12.2006
Nakladatel
University of Žilina
Místo
Žilina
ISSN
1336-149X
Časopis
Studies of the University of Žilina
Ročník
20
Číslo
1
Strany od–do
39–46
Počet stran
8
BIBTEX
@article{BUT43989,
author="Petr {Tomášek},
title="On asymptotic properties of discretization of linear delay differential equation",
journal="Studies of the University of Žilina",
year="2006",
volume="20",
number="1",
month="December",
pages="39--46",
publisher="University of Žilina",
address="Žilina",
issn="1336-149X"
}