Detail publikace
O asymptotice diferenční rovnice s proporcionálním zpožděním
KUNDRÁT, P.
Český název
O asymptotice diferenční rovnice s proporcionálním zpožděním
Anglický název
On the asymptotics of the difference equation with a proportional delay
Typ
článek v časopise - ostatní, Jost
Jazyk
en
Originální abstrakt
This paper deals with asymptotic properties of a vector difference equation with delayed argument $$ \Delta x_k=Ax_k+Bx_{\lfloor\lambda k\rfloor},\qquad 0<\lambda<1,\quad k=0,1,2,\dots, $$ where $A,B$ are constant matrices and the term $\lfloor\lambda k\rfloor$ is the integer part of $\lambda k$. Our aim is to emphasize some resemblances between the asymptotic behaviour of this delay difference equation and its continuous counterpart.
Český abstrakt
Článek se zabývá asymptotickým vlastnostem vektorové diferenční rovnice se zpožděným argumentem $$ \Delta x_k=Ax_k+Bx_{\lfloor\lambda k\rfloor},\qquad 0<\lambda<1,\quad k=0,1,2,\dots, $$ kde $A,B$ jsou konstantní matice a výraz $\lfloor\lambda k\rfloor$ označuje celočíselnou část $\lambda k$. Naší snahou je poukázat na některé podobnosti asymptotického chování řešení této zpožděné diferenční rovnice a asymptotického chování řešení její spojité analogie.
Anglický abstrakt
This paper deals with asymptotic properties of a vector difference equation with delayed argument $$ \Delta x_k=Ax_k+Bx_{\lfloor\lambda k\rfloor},\qquad 0<\lambda<1,\quad k=0,1,2,\dots, $$ where $A,B$ are constant matrices and the term $\lfloor\lambda k\rfloor$ is the integer part of $\lambda k$. Our aim is to emphasize some resemblances between the asymptotic behaviour of this delay difference equation and its continuous counterpart.
Klíčová slova česky
kvalitativní vlastnosti, zpožděné diferenční rovnice
Klíčová slova anglicky
qualitative properties, delay difference equation
Rok RIV
2006
Vydáno
10.11.2006
Nakladatel
AGH University of Science and Technology, Krakow
Místo
Krakow, Poland
ISSN
1232-9274
Časopis
Opuscula Mathematica
Ročník
26
Číslo
3
Strany od–do
499–506
Počet stran
8
BIBTEX
@article{BUT43498,
author="Petr {Tomášek},
title="On the asymptotics of the difference equation with a proportional delay",
journal="Opuscula Mathematica",
year="2006",
volume="26",
number="3",
month="November",
pages="499--506",
publisher="AGH University of Science and Technology, Krakow",
address="Krakow, Poland",
issn="1232-9274"
}