Detail předmětu
Plošné modelování a CAS
FSI-YPA Ak. rok: 2021/2022 Letní semestr
Studenti uplatní své předchozí znalosti plošného NURBS modelování a rozšíří je o techniky Class-A modelování CAS (computer aided styling) a STRAK. Seznámí se s postupy práce využívanými při přechodu od koncepčních návrhů až po vytvoření kvalitního plošného modelu vhodného pro další výrobní zpracování. Vyhodnocení proběhne na základě odevzdání zadaných úkolů za konzultace externího odborníka z praxe.
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Výsledky učení předmětu
Studenti budou ovládat základní principy práce s tvorbou pohledových ploch uplatnitelné zejména v automobilovém průmyslu v oblasti class A modelování. Získané zkušenosti mohou studenti využít při řešení diplomové práce, při spolupráci s firmami a zejména v praxi, kde je po kompetentních absolventech vysoká poptávka.
Prerekvizity
Předpokládají se znalosti z oblasti CAD systémů (Rhinoceros 3D) a znalosti klasické nebo digitální kresby.
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Předmět je vyučován formou cvičení, které je zaměřeno na praktické zvládnutí látky. Od jednoduchých návrhů se během semestru přejde k přesné práci na naskenovaných datech.
Způsob a kritéria hodnocení
Podmínky udělení zápočtu: prezence ve cvičení, odevzdání zadané práce ve stanovených termínech, závěrečný test prokazující znalosti práce s programem a schopnost samostatné práce.
Výsledné hodnocení se skládá z hodnocení projektů, pracovních úloh a testu. Celkem je možno získat až 100 bodů. Výsledná klasifikace se určí podle stupnice ECTS.
Hodnocení i pouze jediného úkolu nižším než polovina z maximálního počtu bodů je celková klasifikace předmětu „nevyhovující“.
Podle čl. 13 Studijního a zkušebního řádu VUT v Brně se užívá klasifikační stupnice ECTS. KLASIFIK. STUPEŇ ECTS / BODOVÉ HODNOCENÍ / ČÍSELNÁ KLASIFIKACE // A / 100–90 / 1 / výborně // B / 89–80 / 1,5 / velmi dobře // C / 79–70 / 2 / dobře // D / 69–60 / 2,5 / uspokojivě // E / 59–50 / 3 / dostatečně //F / 49–0 / 4 / nedostatečně.
Jazyk výuky
čeština
Cíl
Osvojení základů CAS (computer aided styling), pokročilého plošného modelování a přípravy pohledových ploch modelu pro průmyslovou výrobu.
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Účast na cvičeních je povinná a kontrolovaná vyučujícím. Student je povinen být přítomen v rozvrhem stanovené době v počítačové laboratoři a pracovat na úkolech a vyčkat konzultace. Jako omluva nepřítomnosti se uznávají pouze důvody obdobné důvodům podle zákoníku práce, např. nemoc. Neomluvená absence může být příčinou neudělení zápočtu.
Použití předmětu ve studijních plánech
Program B-PDS-P: Průmyslový design ve strojírenství, bakalářský
obor ---: bez specializace, 2 kredity, povinný
Typ (způsob) výuky
Cvičení s počítačovou podporou
39 hod., povinná
Vyučující / Lektor
Osnova
1. Význam CAS a STRAK v průmyslové praxi, pracovní proces, zlatá pravidla, porovnání možností a názvosloví funkcí různých software (Rhinoceros 3D, Autodesk Alias, ICEM-Surf)
2. Stručná teorie plošného modelování pro praxi, NURBS, B-Spline, řády, stupně, span bod
3. Zadání prvního úkolu – koncepční model
4. 2D prvky – křivky, jejich vytváření, třídy křivek, nástroje span body, blend, align, transform CV, křivostní analýza, tvorba 2D grafiky na základě podkladové skici.
5. Plochy – tvorba plochy z křivek, funkce draft, skin, transform CV u ploch, align ploch, analýzy křivosti ploch, highlight, kontrola kvality napojení ploch.
6. Topologie povrchu – segmentování, jak vzniká, ořezaná a neořezaná plocha, ostrý model, jednoduché blend přechody, rádius, chord.
7. Typické řešení segmentace – systém skladby stříhaných a nestříhaných ploch, přechod z ostrého modelu na model s blend přechody a rádiusy.
8. Zadání druhého úkolu – class A model
9. Typické řešení segmentace – příklady řešení: souběh rádiusů, kufrový roh.
10. Typické řešení segmentace – příklady řešení: Y souběh ploch, vrchlík rotační plochy.
11. Samostatná práce na zadaném úkolu pro komplexní procvičení získaných dovedností. modifikace nebo dokončení zadaných podkladových dat. Jedná se například o části exteriéru automobilu: víčko nádrže, zadní krytka ostřikovače, střecha s přechody na čelní a zadní sklo apod.
12. Nástroje pro ověření návazností a celkové kvality modelu
13. Odevzdání úkolu hodnoceného odborníkem z praxe.