Petr Liška pátrá po tajemství perovskitů
Ke studiu fyziky přivedla Petra Lišku záliba ve sci-fi, snad ještě víc ho ale začala fascinovat skutečná tajemství přírody.
Ke studiu fyziky přivedla Petra Lišku záliba ve sci-fi, snad ještě víc ho ale začala fascinovat skutečná tajemství přírody.
Z obrovského množství dat se po týdnech práce matematika Miloslava Druckmüllera vylouply jedinečné fotografie letošního úplného zatmění Slunce.
Kudy poslat kamion, aby byla cesta co nejrychlejší a nejlevnější? Práci dispečerů logistických společností nově ulehčí pokročilý trasovací software. Na jeho vývoji pracovali odborníci z Ústavu matematiky Fakulty strojního inženýrství VUT s brněnskou firmou Wereldo.com, která bude software komerčně využívat.
Malformace je vrozené cévní onemocnění, které může na laika působit jako obrovský podkožní nádor.
Krásné, někdy hravé, ale vždy účelné. Takové by měly být multifunkční vodojemy Františka Pochylého z Odboru fluidního inženýrství.
Pochopení tohoto principu otevírá mimo jiné cestu k vývoji nových komunikačních technologií. Tuzemskou zástupkyní v týmu byla výzkumnice Andrea Konečná z VUT.
Žijeme v době 3D tisku. Tisk funkčních dílů z plastů, kovů i jiných materiálů se stal běžnou součástí průmyslového života. Tisknou se prototypy, díly v malosériové výrobě, části tvářecích a obráběcích nástrojů či např. celé domy. Zároveň ale neustále probíhá výzkum, který se snaží u jednotlivých technologií 3D tisku posouvat jejich hranice.
Vedle diagnostiky stavu trati se odborníci nově zaměřují i na vývoj řešení, které by pomohlo odhalit poškození projíždějících vlaků a snížit náklady na jejich opravu nebo zabránit nehodě.
Projekt by doplnil aktivity matematika Miloslava Druckmüllera, známého unikátními snímky sluneční koróny. O spolupráci na dalším výzkumu má zájem i Havajská univerzita.
Třídíme dostatečně? Kolik recyklovatelných materiálů zbytečně končí v černých popelnicích? A hlavně kolik odpadu obyvatelé a firmy v Česku vyprodukují v následujících letech?
Stroj, na který se díváte, vypadá jako skutečný. Kolem něj vyskakují údaje, které v reálném čase zobrazují stav zařízení, vyjádřený až pěti stovkami parametrů.
Je tomu sedm let, co společně VUT a firma Galaxy GRS veřejnosti představili unikátní záchranný systém pro bezpilotní letouny. Od té doby se z technologie stal nejen úspěšný produkt, který si s oblibou kupují zejména profesionálové létající s drony pro komerční účely, ale také nejúspěšnější licencovaná technologie VUT vůbec. Škole vynález přinesl už čtyři miliony korun a vývoj záchranného systému dále pokračuje.
Zobrazeny položky 25–36 z 89.