Abstrakt:
Výzkum se soustředí na ergonomická řešení produktů a prostředí s důrazem na antropometrické, polohové, pohybové, zorné, hygienické a bezpečnostní podmínky, včetně specifických potřeb cílových skupin. Komplexní přístup k optimalizaci interakce člověka s produktem směřuje k maximálnímu uživatelskému komfortu při ovládání, manipulaci a údržbě.
Cíle výzkumu:
-
Analyzovat a optimalizovat ergonomii produktů a prostředí s ohledem na pracovní i nepracovní činnosti uživatele.
-
Analyzovat polohy člověka a optimalizovat pracovní a pohybové prostory.
-
Stanovit ergonomické limity a identifikovat ergonomická rizika.
Specifikace výzkumu:
Ergonomie jako interdisciplinární systémový vědní obor komplexně řeší vztahy mezi člověkem, produktem a prostředím. Výzkum se zaměřuje zejména na ergonomii v průmyslovém designu, přičemž zahrnuje návrhy produktů pro pracovní i volnočasové aktivity. K efektivnímu řešení ergonomických problémů přispívají hluboké znalosti z oblasti navrhování a modernizace průmyslových výrobků a pracovního prostředí.
Hlavním cílem je navrhovat ideální ergonomická řešení pro sériově vyráběné produkty, včetně výrobních prostředků, obráběcích, stavebních a zemědělských strojů, nástrojů, dopravních prostředků, zdravotnické techniky, pomůcek pro handicapované a pracovního prostředí. Výzkum vychází z korektivních ergonomických studií stávajících produktů, kde se detailně zkoumá systém člověk-stroj-prostředí a následně se analyzuje proveditelnost veškerých operací při součinnosti člověka s produktem.
Výzkum se zaměřuje také na koncepční design nových produktů s důrazem na lidský faktor, vycházející z principu „User-centered design“. Tento přístup zohledňuje potřeby uživatele již od počátečních fází návrhu, čímž zajišťuje maximální uživatelský komfort. Ergonomické požadavky jsou stavěny na roveň estetickým, technickým a ekonomickým aspektům designu, což přispívá ke zvýšení efektivity práce a uživatelské spokojenosti.
Optimalizace ergonomie stávajících produktů a vývoj nových probíhá v souladu s Metodikou zahrnutí ergonomických aspektů do designérského návrhu. Identifikace ergonomických rizik se provádí pomocí ověřených metod, jako jsou Metodika hodnocení poloh částí těla RULA, Metodika hodnocení pracovních poloh REBA a checklisty komplexního hodnocení ergonomického rizika.
Publikace:
RUBÍNOVÁ, D. Analysis of the subsystem of a man and a product in the creative process of an industrial designer. In NES 2007- Ergonomics for a future. Lisekil: Chalmers University of Technology, 2007. p. 66-70. https://www.vut.cz/vav/vysledky/detail/23565
RUBÍNOVÁ, D. Ergonomics for the Elderly as the Topical Criterion for Industrial Design Creation. In 4th International Multidisciplinary Scientific Conference on Social Sciences and Arts SGEM2017. SGEM International Multidisciplinary Scientific Conference on Social Sciences and Arts. Book 5. Sofia, Bulgaria: STEF92 Technology Ltd., 2017. p. 101-107. ISBN: 978-619-7105-96-4. ISSN: 2367-5659.
https://www.vut.cz/vav/vysledky/detail/145868
RUBÍNOVÁ, D. Optimization of Design of Public Passenger Transport Stops Respecting Characteristics of Users as well as Environmental Parameters. In 4th International Multidisciplinary Scientific Conference on Social Sciences and Arts SGEM2017. SGEM International Multidisciplinary Scientific Conference on Social Sciences and Arts. Book 5. Sofia, Bulgaria: STEF92 Technology Ltd., 2017. p. 677-683. ISBN: 978-619-7408-25-6. ISSN: 2367-5659. https://www.vut.cz/vav/vysledky/detail/146224
Partneři a spolupráce:
Fachhochschule Salzburg, Design and Product management, Campus Kuchl, Markt 136a, AT – 5431 Kuchl, Rakousko.
Slovenská technická univerzita v Bratislavě, Fakulta architektury a designu, Námestie slobody 19, 812 45 Bratislava, Slovensko.
Projekty:
Udržitelný design s tradicí, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR – AKTION Česká republika – Rakousko, 98p14, 2024.
Návrh a testování prototypů nových produktů MSR, smluvní výzkum, 2021.
Design s c.k. tradicí, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR – AKTION Česká republika – Rakousko, AKTION 79p8, 2017.
Kontaktní osoba:
doc. akad. soch. Ladislav Křenek, ArtD.