Mezi současné výzkumné výzvy patří teplotní namáhání procesních zařízení, přechodové děje u výměníků tepla, těsnost přírubových spojů a poškozování zařízení ve vodíkovém prostředí. Při řešení využíváme numerické simulace, především metodu konečných prvků (MKP), ale také výpočtovou dynamiku tekutin (CFD).
Pevnostní výpočty tlakových nádob a výměníků tepla
-
Teplotní namáhání a přechodové děje: Cyklické namáhání od změn teplotního pole může vést k únavě materiálu. Velká rychlost změny podmínek může mít také negativní dopad na životnost, což v poslední době nabývá na důležitosti vzhledem k potřebě vykrývání proměnného výkonu alternativních zdrojů energie.
-
Těsnost přírubových spojů: Únik média vlivem netěsnosti přírubového spoje může být nežádoucí z pohledu bezpečnosti, ekonomiky i ekologie. Modelování míry úniku pro různé provozní stavy je proto klíčové pro prevenci nežádoucích úniků.
Výzkum v oblasti optimalizace dávkování alternativních paliv
-
Tým se zabývá vývojem technologií pro efektivní zpracování a energetické využití biomasy a odpadů. To zahrnuje vývoj zařízení pro plynulé dávkování tuhých alternativních paliv.
Komplexní hodnocení vlivu změn provozních podmínek na životnost zařízení
-
Komplexní hodnocení historie provozu zařízení je nezbytné pro posouzení vhodnosti dalšího provozu. V konečném důsledku vede k maximálnímu využití stávajících zařízení se zachováním dostatečné bezpečnosti a provozní spolehlivosti.
-
Alternativní paliva jako například vodík se v poslední době dostávají do popředí a pro jejich nasazení ve větším měřítku bude nutné v maximální možné míře využívat stávající infrastrukturu. Je tedy klíčové umět například posoudit vliv vodíkového prostředí na zařízení, která nebyla původně do pro takové podmínky navržena.
Kontakt
Ing. Pavel Lošák, Ph.D.