Výzkumné a vývojové aktivity v oblasti zdraví a pohodlí člověka jsou
-
Vývoj lidských termofyziologických modelů s různým stupněm detailů.
-
Numerický a experimentální výzkum tepelné pohody v kabinách silničních vozidel a kabin malých letadel.
-
Stanovení odporu proti vypařování a tepelné izolace oděvu (pomocí termofiguríny).
-
Tepelný komfort člověka v ochranných oděvech (chemické ochranné oděvy, hasičský ochranný oděv atd.).
-
Vývoj snímačů ekvivalentní homogenní teploty.
-
Vývoj realistických modelů dýchacích cest – fyzických (3D tištěných) i digitálních replik lidských dýchacích cest, zohledňujících rozdíly mezi pohlavími a věkem (muž, žena, dítě).
-
Cílená dodávka aerosolu – zkoumání optimální dodávky inhalačních aerosolů pro farmaceutické a lékařské aplikace. Zahrnuje to pochopení, jak vlastnosti částic, geometrie dýchacích cest a vzory dýchání ovlivňují ukládání v cílových oblastech plic.
Další informace jsou na stránkách jednotlivých laboratoří
- Klimatická komora
V oblasti konstrukce průmyslových výrobků vyplývá v rostoucí míře nutnost komplexní simulace okolního prostředí s umělým globálním zářením a současným klimatickým zatížením se střídavými cykly, kombinující vzájemně mimo jiné vlhký a suchý chlad podle regionálních klimat a umožňující tak napodobení vnějších atmosférických vlivů. Klimatická komora slouží ke zkoušení automobilů, kabin dopravních prostředků, testování odolnosti výrobků za stanovených klimatických podmínek atd. Více zde. - Laboratoř tepelného komfortu
Laboratoř (pracovní tým) se zabývá problematikou spojenou s výzkumem a vývojem v oblasti klimatizačních systémů pro úpravu vnitřního prostředí v kabinách dopravních prostředků a budovách a následně také testování jejich vlivu na tepelný komfort (tepelnou pohodu). Hlavním požadavkem současnosti je vývoj a návrh takových klimatizačních systémů, které poskytují optimální tepelný komfort s co nejmenšími energetickými a provozními náklady. Více zde. - Experimentální rodinný dům
Myšlenka stavby experimentálního domu pro výzkum větrání vznikla v souvislosti se zapojením Odboru termomechaniky a techniky prostředí Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně do projektu 5. rámcového programu EU s názvem RESHYVENT (RESidential HYbrid VENTilation). Experimentální dům měl původně sloužit pouze ke zkoumání hybridního větrání v podmínkách České republiky. Tato myšlenka, postavit jednoduchou stavbu, která by byla spíše laboratoří než obytným domem, byla však záhy opuštěna. Následně byl formulován nový záměr, a to postavit demonstrační stavbu velikosti rodinného domu, která by svými tepelně technickými vlastnostmi výrazně překračovala požadavky platných norem a byla vybavena moderním hybridním větracím systémem a dalšími systémy pro úsporu energie při vytápění a větrání. Hlavní myšlenkou nového záměru bylo, aby experimentální dům sloužil široké odborné i laické veřejnosti jako ukázkový projekt implementace řízeného větrání v podmínkách České republiky. Více zde.