Zachycování, využití a ukládání uhlíku (Carbon Capture, Utilization and Storage – CCUS) je považováno za důležitou technologii v boji proti změně klimatu a je v souladu s balíčkém “Fit for 55” a národními klimatickými cíli uhlíkové neutrality, kterých má být dosaženo do roku 2050. Aktivity Energetického ústavu v této oblasti zahrnují:
-
Výzkum a vývoj rotační technologie (Rotating Packed Bed) pro zachycování uhlíku.
-
Základní výzkum typů kapalných rozpouštědel a jejich atomizace uvnitř rotující náplně a vnější dutiny pro intenzivnější zachycování uhlíku.
-
Výzkum a vývoj různých obalových struktur pro zlepšení mezifázového rozhraní pro absorpci uhlíku.
-
Optimalizace a řízení atomizérů pro zachytávání CO2.
-
Návrh a testování unikátního zařízení v ČR.
Další informace jsou na stránkách jednotlivých laboratoří
- Laboratoř zplyňování
Laboratoř zplyňování je zaměřena na výzkum a vývoj v oblasti fluidního zplyňování biomasy, alternativních paliv a vybraných typů odpadů. Výzkumné aktivity jsou zaměřeny na oblasti výzkumu zplyňování různých typů paliv a zplyňovacích medií, výzkum v oblasti čištění produkovaného energoplynu a v neposlední řadě na výzkum spalování nízkovýhřevného plynu. Více zde.
- Laboratoř aerosolů
Na pracovišti je systematicky a na současné úrovni techniky budováno zázemí pro experimentální studium transportu a depozice aerosolů. Laboratoř aerosolů je vybavena moderními přístroji pro přípravu a experimentální studium kapalných i pevných částic. Výzkumné činnosti zde jsou aktuálně zaměřeny např. na objasnění transportu různých typů částic a hodnocení účinnosti jejich depozice při inhalaci do lidských plic. Základem laboratoře je zkušební trať pro přípravu aerosolu, jeho směšování se vzduchem a měření provozních parametrů proudění. Více zde.
- Laboratoř tepelných výměníků a kondenzátorů
Hlavní činností laboratoře je experimentální hodnocení přestupu tepla na teplosměnných plochách při ohřevu/ochlazování kapalin a plynů. Prioritně se zaměřujeme na hodnocení tepelných toků nestandardních geometrických konfigurací teplosměnných ploch (skrápěné výměníky, labyrintové ucpávky, kanály malých rozměrů) a na energetické aplikace výměníků tepla s fázovou změnou pracovní látky (var, kondenzace). Pro výzkumné aktivity je využíváno laboratorní zázemí specializovaných laboratoří a díky mobilní aparatuře realizujeme i měření „v terénu“. Více zde.
- Laboratoř vícefázové mechaniky
Pracoviště má 25leté zkušenosti ve výzkumu rozprašovacích trysek. Pro tuto činnost provozuje v ČR unikátní laboratoř s vybavením, které je srovnatelné s jinými špičkovými evropskými pracovišti. Typické využití je výzkum a diagnostika atomizačních trysek pro energetiku, spalovací komory turbomotorů, čištění plynů (odsiřování, CCS), chlazení v ocelářském průmyslu, spalování odpadních paliv, farmaceutický průmysl a vlhčení vzduchu. Více zde.