Typické komerčně dostupné polymerní výměníky tepla jsou vyrobeny z polymerních trubek o průměru od 5 do 50 mm a tloušťce stěny 3 mm. V Laboratoři přenosu tepla a proudění vyvinuli inovativní polymerní výměniky tepla (PHFHE), skládající se z tisíců mikrotribiček o průměru přibližně 1 mm a tloušťce stěny pouze 10% vnějšího průměru, jajichž hlavní výhodou je výrazné zvýšení plochy pro přenos tepla.
Polymery nejsou obecně považovány za dobré tepelné vodiče, ale velmi tenké stěny vláken a velká plocha pro přenos tepla umožňují PHFHE konkurovat kovovým výměníkům tepla z hlediska účinnosti přenosu tepla. Tepelná účinnost a celkové koeficienty přenosu tepla PHFHE jsou srovnatelné s jejich kovovými protějšky. Další výhodou polymerních výměníků tepla jsou jejich izolační vlastnosti, což je činí ideálními pro použití v elektrických zařízeních.
Hladké povrchy polymerních vláken poskytují výjimečnou odolnost vůči zanášení, jak bylo potvrzeno v systémech vzduch-kapalina a kapalina-kapalina. Zanášení na polymerních trubkách se vyskytuje čtyřikrát pomaleji než na žebrovaných lamelách podobné velikosti. Navíc je zanášení snadno odstranitelné z hladkých povrchů polymerních vláken díky jejich slabým adhezním vlastnostem.
Navzdory tenkým stěnám (přibližně 0,1 mm) mohou dutá vlákna odolávat vysokým tlakům dosahujícím 50-150 barů díky malému průměru mikrokanálu.
Ekologická šetrnost je další významnou výhodou polymerních výměníků tepla. Jejich výroba vyžaduje podstatně méně energie ve srovnání s kovovými protějšky a jsou snadno recyklovatelné. Uhlíková stopa PHFHE je přibližně sedmkrát menší než u hliníkových výměníků tepla stejné hmotnosti. To činí PHFHE ekologičtější možností pro chladicí systémy. Tyto výměníky tepla nejen poskytují účinný přenos tepla, ale také pomáhají snižovat dopad na životní prostředí.
Více informací je k dispozici na:
https://www.heatlab.cz/research/polymeric-heat-exchangers-with-hollow-fibres/