Digitalizace procesů a produktů je zásadní aspekt digitální transformace průmyslu, který umožňuje efektivnější a pružnější řízení nejen výrobních systémů, ale i celých organizací s cílem zvýšit jejich produktivitu a snižovat náklady. Digitalizace zahrnuje integraci digitálních technologií do všech řídicích procesů v organizaci, od výroby a logistiky po marketing a zákaznický servis. Výzkumné a vývojové aktivity směřují rovněž do oblastí implementace senzorů a IoT zařízení pro vzdálené sledování stavu výrobních zařízení, aktuálních zásob a výrobních procesů v reálném čase. Využití monitorovaných dat k centralizaci a automatizaci podnikových procesů v rámci jednoho MRP/ERP systému s cílem zajistit lepší a rychlejší rozhodování na základě sdílených dokumentovaných informací.
Složení výzkumné skupiny je multioborové a dle potřeby zahrnuje odborníky ze všech relevantních odborů Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky.
Výzkumná témata:
-
Digitální transformace vedoucí k Průmyslu 4.0.
-
Vytváření digitálních dvojčat produktů, procesů a výrobních systémů pro účely simulace, testování, optimalizace, verifikace a adaptivní řízení.
-
Implementace VR a AR technologií pro vzdálenou inspekci výrobních systémů nebo zaškolování nových pracovníků.
-
Vývoj algoritmů strojového učení a umělé inteligence k analýze dat ze senzorů k predikci a prevenci poruch výrobních procesů a zařízení.
-
Vývoj monitorovacích systémů pro detekci nežádoucích trendů u sledovaných parametrů výrobních procesů předvídající případné poruchy výrobních systémů.
-
Vývoj strategií diagnostických aktivit, sdílení a vyhodnocování monitorovaných dat.
-
Pokročilé analýzy velkých datových sad pro identifikaci vzorců a trendů v naměřených datech.
-
Využití Edge computingu pro zpracování diagnostických dat přímo u výrobního systému.
-
Využití metod AI pro optimalizaci a adaptivní řízení výrobních systémů.
Příklady řešených projektů:
-
Technologie a nástroje pro digitální transformaci ve strojírenství
-
Nová generace univerzálních hrotových brusek řady BUB Multi Plus
-
Výzkum a vývoj monitorovací jednotky obráběcích strojů pro podporu proaktivní údržby
Příklady výstupů:
-
HOLUB, M.; ANDRŠ, O.; ŠTĚPÁNEK, V.; KROUPA, J.; HUZLÍK, R.; TŮMA, J.; KOVÁŘ, J.; MARADA, T.; BRADÁČ, F. Experimental study of operational data collection from CNC machine tools for advanced analysis. In 2022 20th International Conference on Mechatronics – Mechatronika (ME). 2023. ISBN: 978-1-6654-1040-3.
-
HOLUB, M.; ANDRŠ, O.; ŠTĚPÁNEK, V.; KROUPA, J.; HUZLÍK, R.; TŮMA, J.; KOVÁŘ, J.; MARADA, T.; BRADÁČ, F. Experimental study of operational data collection from CNC machine tools for advanced analysis. In 2022 20th International Conference on Mechatronics – Mechatronika (ME). 2023. ISBN: 978-1-6654-1040-3.
-
BRAŽINA, J.; KROUPA, J.; ŠTĚPÁNEK, V.; HOLUB, M.; VETIŠKA, J.; BRADÁČ, F.; KOVÁŘ, J.: UVSSR PORTABLE CELL; UVSSR PORTABLE CELL. C1/115. (funkční vzorek)
-
VETIŠKA, J.; HOLUB, M.; BRADÁČ, F.; BLECHA, P.; BLECHA, R.; KOLÍBAL, Z.; KOVÁŘ, J.; ANDRŠ, O.; KROUPA, J.; ŠTĚPÁNEK, V.; BRAŽINA, J.; TŮMA, J.; TŮMA, Z.; HUZLÍK, R.; ZUTH, D.; MARADA, T.; KNOFLÍČEK, R.; MAREK, T.; MAREK, J.; JANKOVÝCH, R.: UVSSR CELL; UVSSR CELL. FAKULTA STROJNÍHO INŽENÝRSTVÍ VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ Technická 2896/2 616 69 Brno laboratoře C1/118. (ostatní)
-
TWINEALITY odkaz na událost
Kontakt:
Ing. František Bradáč, Ph.D.