Odbor mikromechaniky materiálů a technické akustiky Ústavu fyzikálního inženýrství FSI VUT se v této oblasti věnuje zejména zvyšování pevnosti a lomové houževnatosti moderních materiálů, zvyšování únavové životnosti moderních konstrukčních a biokompatibilních materiálů optimalizací jejich mikrostruktury a rozvoji víceúrovňové mechaniky lomu jako obecné teorie lomových procesů.
Ke zvyšování pevnosti a lomové houževnatosti moderních materiálů dochází na základě krystalografické struktury a ab initio (kvantově mechanických) výpočtů meziatomových vazeb ve slabých místech krystalové struktury, jako jsou např. hranice zrn a strukturních fází.
Zvyšování únavové životnosti moderních konstrukčních a biokompatibilních materiálů výzkumníci řeší z pohledu optimalizací jejich mikrostruktury. Rozvoj víceúrovňové mechaniky lomu jako obecné teorie lomových procesů, použitelné pro nano – mikro – makro tělesa.
Pracoviště se pyšní dlouhou a úspěšnou tradici v ab initio výpočtech mechanických a magnetických vlastností a také dlouhodobou činností v oblasti analýzy topologie a morfologie lomových povrchů, kvantitativní fraktografie a metalografie, modelování šíření únavových trhlin (desítky článků v odborných časopisech, pořádání pravidelných renomovaných mezinárodních vědeckých konferencí, zaměřených na strukturu materiálů a nano/mikro mechaniku materiálů.) Mezi silné stránky tohoto pracoviště patří také několik aktivně spolupracujících světově renomovaných pracovišť.
Vybavení
- výborná vlastní i dostupná počítačová infrastruktura
- know-how: tvorba atomistických modelů krystalů i s vybranými poruchami, modelování deformačních drah, zkušenosti se spouštěním ab initio výpočtů na superpočítačích