Hlavní záběr výzkumníků z Odboru fyziky povrchů a nanostruktur Ústavu fyzikálního inženýrství FSI VUT se v rámci této výzkumné oblasti věnuje těmto tématům:
- čipy nové generace
- výzkum a aplikace pokročilých a k životnímu prostředí šetrných technologií, materiálů a nanostruktur
- rozšíření výuky v oblasti fyziky polovodičů
Snahou odboru je vytvoření základů dlouhodobé platformy pro spolupráci akademického sektoru s high-tech firmami i inovačními subjekty v oblasti výzkumu a vývoje polovodičů zahrnující ucelenou škálu všech potřebných činností (tzv. "complete value chain"), tj. technologie, charakterizace a aplikace materiálů pro výrobu čipů nové generace, zejména těch využívajících nové materiály.
Tým expertů se věnuje také výzkumu a aplikaci pokročilých a k životnímu prostředí šetrných technologií, materiálů a nanostruktur vhodných pro vývoj elektronických, optelektronických a fotonických součástek a čipů nové generace (včetně „beyond CMOS“) – zejména polovodiče SiC, oxidy a nitridy se širokým zakázaným pásem (např. GaN, Ga2O3), 2D materiály (grafen, TMDs, MXeny), spintronické a nanofotonické materiály. Pracoviště se snaží také o rozšíření výuky v oblasti fyziky polovodičů a o zvýšení atraktivity oboru.
Tým se dlouhodobě věnuje oblasti nanověd a nanotechnologií se zaměřením na oblast nanoelektroniky a nanofotoniky. Spolupráce s odborníky z předních zahraničních i domácích akademických institucí i s high-tech firmami působícími v této sféře (onsemi, Infineon, Thermo Fischer Scientific, Tescan, CRYTUR, MEOPTA, NenoVision).
Pracoviště dosahuje výborných mezinárodně respektovaných výsledků – články v odborných časopisech (Nature Materials, Nature Nanotechnology, Nature Communications, ACS Nano, Nanoletters, Phys. Rev. Letters) i hodnotné aplikační výstupy s vysokým TRL (UHV SEM/SPM, SPM, elektronový litograf, efúzní cely,…..). Pracoviště těží z existence špičkové infrastruktury CEITEC Nano a dalších výborně vybavených laboratoří (např. na ÚFI FSI).
Výzkumníci mohou partnerům nabídnout komplexní přístup k problematice (tzv. "complete value chain"), tj. technologie, charakterizace a aplikace materiálů pro výrobu čipů nové generace. To je možné díky existenci unikátní výzkumné infrastruktury CEITEC Nano.
Budoucnost VaV tohoto pracoviště je ve výzkumu a aplikaci pokročilých a k životnímu prostředí šetrných technologií, materiálů a nanostruktur vhodných pro vývoj elektronických, optelektronických a fotonických součástek a čipů nové generace (včetně „beyond CMOS).