Fotonické nanostruktury, které dokážou zachytit světlo subvlnových oblastech, nabízejí jedinečný způsob účinného řízení a modulace světla. Zaměřujeme se na aplikaci konceptu v integrované optice při vývoji funkčních fotonických vlnovodných struktur. Takové prvky mají zásadní význam pro návrh nových schémat pro plně optickou komunikaci, zpracování dat a v oblasti senzorů; mohou však najít uplatnění i v kvantových fotonických technologiích.
Aktivita zahrnuje teoretický výzkum a simulace ve dvou směrech:
1) Subvlnové fotonické vlnovody
Zkoumáme vlnovody, které jsou navrženy s cílem dosáhnout subvlnové lokalizace pole (např. vysoce kontrastní dielektrické vlnovody, hybridní dielektricko-plasmonické vlnovody). Takové struktury vykazují zesílené nelineární optické efekty, což je činí zvláště atraktivními pro návrh vlnovodných modulátorů a dalších funkčních prvků.
2) Fotonické vlnovody s vázanými stavy v kontinuu
Vázané stavy v kontinuu (BIC) jako vznikající oblast odborného zájmu v posledním desetiletí představuje nové paradigma pro efektivní zachycení energie s mizivým únikem v obecných vlnových systémech. Fotonické BIC jsou využívány jako slibný nástroj umožňující převratné aplikace. V rámci aktivity se zaměřujeme na BIC ve fotonických vlnovodech a jejich vázaných systémech, hledání nových typů BIC a výzkum jejich topologických vlastností s cílem využít jedinečné vlastnosti BIC k ovládání světla.