Existence špičkové infrastruktury CEITEC Nano a dalších výborně vybavených laboratoří na Ústavu fyzikálního inženýrství FSI umožňuje činnost výzkumné skupiny zaměřené především na oblasti nanoelektroniky a nanofotoniky. Konkrétně se brněnští výzkumníci zaměřují na výzkum principů interakce elektromagnetického záření a elektronových svazků s nanostrukturami a pokročilými materiály pro jejich využití v oblasti nanofotoniky a kvantových technologií.
Je zkoumána a rozvíjena zejména problematika plazmonických antén a optických rezonátorů, plazmony zesílené Ramanovy spektroskopie/fotoluminiscence, katodoluminiscence v blízkém poli, plazmony zesílené THz EPR/Brillouinova světelného rozptylu, dielektrických optických metapovrchů. silné vazby v plazmonice a využití nanofotoniky v oblasti kvantových technologií (jednofotonové zdroje, ovládání šíření fotonů pomocí optických metapovrchů, aj.).
Cílem výzkumné skupiny je dosažení konkurenseschopnosti ve světovém měřítku a tím atraktivity pro spolupráci s předními týmy v tomto oboru. Tým se může pochlubit spoluprácí s odborníky z předních zahraničních i domácích akademických institucí, jakož i s high-tech firmami, které v oboru působí (MEOPTA, CRYTUR, Thermo Fischer Scientific, Tescan, NenoVision). Skupina dosahuje výborných mezinárodně respektovaných výsledků – články v top časopisech (Nature Materials, Nature Nanotechnology, Nature Communications, ACS Nano, Nanoletters, Phys. Rev. Letters, ACS Photonics) i hodnotné aplikační výstupy s vysokým TRL (UHV SEM/SPM, SPM, elektronový litograf, efúzní cely,…..).
Více informací naleznete na webu Odboru fyziky povrchů a nanostruktur Ústavu fyzikálního inženýrství FSI VUT.