Multimodální holografický mikroskop, který vynalezl Radim se svým týmem, umožňuje pozorovat živé buňky pod obyčejnou žárovkou a bez použití jakýchkoliv kontrastních látek.
V běžných typech komerčně dostupných holografických mikroskopů, jimiž již lze sledovat živé buňky, je nutné osvětlovat laserovou diodou nebo laserem, což s sebou nese nežádoucí účinky. Výsledný obrázek nemusí být zřetelný, má horší rozlišení, a objevují se v něm vlnky nebo proužky. „Ideální je, když stejně jako v klasickém mikroskopu můžete osvětlovat žárovkou, LED diodami nebo výbojkou, a právě to se nám podařilo. V našem holografickém mikroskopu se dá s nadsázkou svítit stolní lampičkou a obrázek je pořád dokonalý,“ upřesňuje Radim.
Nový přístroj má však i další důležité vlastnosti. Mikroskop umožní sledovat živé buňky, aniž by bylo nutné aplikovat kontrastní barviva. Ta totiž mohou chování a vlastnosti buněk ovlivňovat, mohou se vůči buňkám projevovat patogenně či dokonce toxicky. Potom nemusí být jasné, zda například rakovinnou buňku ničí použité cytostatikum, nebo barvivo.
Více o multimodálním holografickém mikroskopu najdete zde.
Radim Chmelík, absolvent doktorského studia Fyzikální a materiálové inženýrství
Vrátit se zpět k ostatním příběhům