Na vzdělávací programy ve FabLabech v pěti zemích Evropy cílí nový projekt DiSTT, který odstartoval v květnu. FabLaby jsou otevřené dílny zaměřené na vývoj a výrobu produktů s pomocí počítačově řízených výrobních strojů jako jsou 3D tiskárny, laserové řezačky nebo CNC frézky. Projekt nabídne šest školících a rekvalifikačních programů studentům střední škol a univerzit, ale také zaměstnancům nebo tvůrcům na volné noze s cílem zvýšit jejich uplatnění na pracovním trhu. Projekt v pilotní verzi cílí na zájemce v České republice, Rakousku, Německu, Itálii a Chorvatsku.
Pro komunitu makerů, tedy digitálních kutilů 21. století, je typické nadšení pro věc. S tou mezinárodní tým vstupuje i do projektu DiSTT, v němž chce rozšířit a prohloubit znalosti různých skupin obyvatel v oblasti dovedností v digitálním prototypování.
"FabLaby nabízejí výjimečné zázemí pro všechny, které fascinuje kreativita a technika a vidí v ní budoucnost. Nemusí jít nutně jen o kreativce, technické geeky nebo ty, kteří mají nápad na podnikání a hledají vývojové zázemí. Pro firmy všech velikostí jsou FabLaby místem koncentrace lidských zdrojů s obrovským inovačním potenciálem,“ vysvětlil hlavní řešitel projektu DiSTT David Škaroupka z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Právě na brněnské technice vznikl pod názvem strojLAB prvního univerzitní FabLab v ČR.
Podporou vzdělávacích programů v otevřených dílnách chtějí řešitelé projektu posílit inovační ekosystém a pracovní trh ve střední Evropě.
„Pracovní trh se s nástupem nových technologií rapidně mění a přináší tak nové výzvy. Jednou z nich je i nutnost zlepšovat dovednosti a kvalifikaci v oblasti digitálních výrobních technologií. FabLaby se svými technologiemi, otevřeností, adaptabilitou a know-how v této oblasti jsou ideálním nástrojem, jak této výzvě nejen ve střední Evropě čelit,” popsal Jan Dvořáček z FabLabu Brno, který je hlavním autorem koncepce projektu DiSTT.
Kromě dvou brněnských FabLabů jsou do projektu zapojeni partnerské organizace z Rakouska, Německa, Itálie a Chorvatska.
Projekt DiSTT = 6 FabLabů v Evropě
- strojLAB, Vysoké učení technické v Brně (CZ)
- FabLab Brno (CZ)
- HappyLab (AT)
- Brigk (DE)
- NOI Park (IT)
- FabLab Zagreb (HR)
Mezinárodní tým makerů chce společně vytvořit, otestovat a poté nabídnout jednotlivcům, podnikatelům i firmám školicí programy, s jejichž pomocí se může stát digitálním tvůrcem opravdu kdokoliv.
Každý z FabLabů cílí na jinou věkovou nebo socio-ekonomickou skupinu. Hlavní záměr je ale společný – pomoci pracovnímu trhu reagovat na digitální transformaci, která se odehrává zejména v průmyslových oborech.
Co znamená akronym projektu DiSTT? Digital Skills Transformation Toolkit for a Resilient Labour Market neboli Sada nástrojů pro transformaci digitálních dovedností pro odolný pracovní trh |
„strojLAB na VUT a FabLab Brno cílí na studenty středních a vysokých škol, kterým pomohou získat znalosti a dovednosti v oblasti, která mnohde ještě ani není zakotvená do školních osnov. Po vytvoření a doladění pilotních školících programů je nabídneme formou tzv. ToolKitu Fablabům v celé Evropě,“ popsal manažer FabLabu Brno Tomáš Mejzlík.
Už za rok se do Česka sjedou makeři z celého světa
Významnou příležitostí pro oslovení zájemců o školicí programy projektu DiSTT bude mezinárodní konference FAB2025.CZ. Ta se bude poprvé v historii konat v Česku, konkrétně v Praze a v Brně.
České otevřené dílny a makeři budou mít příležitost návštěvníkům ze zahraničí ukázat, co umí, a zároveň vzájemně sdílet aktuální zkušenosti s celosvětovou komunitou makerů. Výukové programy projektu DiSTT se dotýkají jednotlivců i firem a mohou stát na začátku jejich cesty digitální transformací průmyslu.
Projekt DiSTT je spolufinancován Evropskou unií v rámci programu Interreg Central Europe.
Novinky i pozvánky na akce pořádané v rámci projektu DiSTT budou průběžně zveřejňovány na webových stránkách projektu nebo na sociální síti LinkedIn.