Brno 1| Pořad Deník B1| 18. 10. 2019| 18:00| Autor: Jakub Sabol| URL (čas 00:22)
Reportáž televize Brno 1 o studentovi Leteckého ústavu FSI Martinu Sladkém a jeho bakalářské práci, za kterou získal i Cenu průmyslového podniku.
Robin SOBEK, moderátor
Vyvinout co nejlepší model letadla z kvalitního materiálu, o něco podobného se pokoušejí na brněnské Fakultě strojního inženýrství. Mladému studentovi se to podařilo a v rámci dalších projektů jej postupně opravuje a nadále vylepšuje.
Jakub SABOL, redaktor
Jmenuje se Martin Sladký, má za sebou bakalářské studium na Leteckém ústavu VUT v Brně, je autorem bezpilotního letounu, jenž byl kompletně vytištěn na 3D tiskárně.
Martin SLADKÝ, autor letounu, student FSI VUT Brno
Výzva to určitě určitě byla, já jsem vlastně, když jsem tu bakalářskou práci přijímal, tak jsem o tom modelování, o tom 3D toho prakticky moc nevěděl. Všechno jsem se to učil za pochodu během zpracovávání své práce.
Jakub SABOL, redaktor
Martin strávil na tvorbě modelu letadla nepřeberné množství času. Od ledna do května toho příliš nenaspal, což potvrdil i vedoucí jeho bakalářské práce.
Petr DVOŘÁK, výzkumník, Letecký ústav, FSI VUT Brno
Martin nad tím strávil bezpočet bezesných nocí, aspoň co jsem tak měl možnost sledovat, vždycky jsme se domluvili na nějaké konstrukční změně a on hned druhý den mně poslal na vyzkoušení nový soubor, který /nesrozumitelné/ na tiskárnu.
Martin SLADKÝ, autor letounu, student FSI VUT Brno
Já jsem ten čas úplně nepočítal, radši. Vím, že když jsem dělal tu, ten střed toho křídla, ten v zásadě jakoby centroplán, tak jenom jeho přejmenování zabralo zhruba 25 až 30 hodin, jenomže jsem udělal jakoby první verzi, s Petrem jsme se dohodli, co je na ní špatně a co je potřeba upravit a následně bylo těch 30 hodin toho předělávání.
Jakub SABOL, redaktor
Úkol měl ovšem mladík jasně daný.
Petr DVOŘÁK, výzkumník, Letecký ústav, FSI VUT Brno
My jsme mu předali tu definiční geometrii, tu vnější obálku letounu, a jeho zadáním bylo vytvořit tu vnitřní strukturu tak, aby ten letoun byl dostatečně pevný a zároveň lehký na to, aby dokázal letět.
Martin SLADKÝ, autor letounu, student FSI VUT Brno
Tak já jsem se zaměřoval primárně na to, aby se ta plocha vnější, kterou jsem dostal, aby se dala vytisknout na tiskárně jako hotové letadlo, takže dělal jsem vnitřní strukturu, řešil jsem uložení z ovládacích surf, uložení křidélek, křídla a takové prostě technické detaily.
Jakub SABOL, redaktor
Výsledek porotu zaujal. Martinovo letadlo skutečně vzlétlo.
Martin SLADKÝ, autor letounu, student FSI VUT Brno
Tak jako hrozný to byly nervy, my jsme neměli zalítanou ani tu laminátovou verzi letadla, že to nikdo neviděl, jestli vůbec jako celý ten koncept bude létat, teď navíc to bude vytištěný na tiskárně, byly to trošku nervy, jestli to poletí, ale povedlo se to.
Jakub SABOL, redaktor
K dispozici měl nadaný student právě obdobný model z laminátu. Tištěné letadlo ale podle něj může poskládat prakticky každý, když si stáhne potřebné programy a nechá pracovat trojrozměrnou tiskárnu.
Petr DVOŘÁK, výzkumník, Letecký ústav, FSI VUT Brno
Jakmile se nám to povede trošku odladit, tak bychom rádi nabídli tady ten model jako Open Source alternativu ke komerčním řešením, která umožní tomu výzkumném pracovišti osadit si nebo přizpůsobit si ten letoun tomu všemu potřebují a navíc s minimálními náklady.
Jakub SABOL, redaktor
Do modelu by navíc chtěl umístit autopilota s nejrůznějšími senzory a kamerovými systémy, například pro pořizování leteckých snímků. Pod Palackého vrchem se navíc pracuje na dalším zdokonalení vnitřní konstrukce. Kromě vědeckých účelů si je díky Martinu Sladkému možná v budoucnosti pořídí také každý nadšenec. Jakub Sabol, televize Brno 1.