Ve dnech 21. a 22. října 2024 proběhly oslavy 30. výročí založení Ústavu fyzikálního inženýrství (ÚFI) na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně. Během těchto dvou dnů se naše fakulta stala místem setkání více než 220 studentů, zaměstnanců, absolventů a partnerů z firem, kteří společně oslavili významný milník v historii ústavu.
Oslavy v aule Q zahájil děkan FSI Jiří Hlinka a zástupci dlouholetých partnerských institucí ústavu z řad akademických a veřejných pracovišť, včetně zastoupení středních škol. Poté prof. Tomáš Šikola, ředitel ÚFI, ve svém příspěvku zrekapituloval historii i budoucí vize ústavu. „Oslavy a setkání s absolventy jsou pro nás nesmírně důležité, neboť nám poskytují cennou zpětnou vazbu, upevňují naše kontakty s bývalými studenty a propojují generace fyzikálních inženýrů," uvedl Šikola. Dopolední blok pokračoval prezentacemi absolventů, kteří dnes působí v průmyslu a kteří se podělili o své profesní zkušenosti, včetně toho, jak je studium na ÚFI připravilo na jejich současné kariérní výzvy.
Chcete vědět víc o historii výuky fyziky na VUT? Pak si můžete přečíst článek Ústav fyzikálního inženýrství slaví třicátiny, historii má ale bohatší |
Následovalo představení současných výzkumných směrů na ÚFI, od nanotechnologií a fyziky povrchů přes magnetismus, nanofotoniku až po optické aplikace a pokročilé mikroskopické techniky. Studenti dále prezentovali svůj výzkum v rámci poster session. Odpolední program zahájila panelová diskuze, na které odborníci z průmyslové i akademické sféry rozebírali výzvy a příležitosti ve fyzikálně-inženýrském vzdělávání. Diskutovalo se o tom, jaké dovednosti by studenti měli rozvíjet, aby uspěli v rychle se měnícím světě vědy a technologií, a jakým způsobem může vzdělávání reagovat na nové výzvy v oblasti výzkumu a průmyslu. Panelová diskuze přinesla řadu inspirativních myšlenek o budoucích směrech vzdělávání a jeho přímém propojení s praxí, zároveň ale vyzdvihl unikátnost kombinace technického a fyzikálního vzdělání, které se absolventům dostává.
Spolupráci s průmyslem podtrhlo i ocenění prof. Šikoly společností onsemi za zásadní přínos vzdělávání, výzkumu a vývoji v oblasti polovodičových materiálů a za rozvoj spolupráce s průmyslem. V dalším programu oslav proběhly pro zájemce prohlídky laboratoří ÚFI a čistých prostor na CEITEC VUT, na které večer navázalo neformální setkání všech účastníků.
Druhý den oslav byl věnován mezinárodnímu rozměru spolupráce. Po zdravici rektora VUT Ladislava Janíčka představili hosté z významných zahraničních vědecko-výzkumných a akademických institucí, jako prof. Ulrike Diebold (TU Wien), prof. Adrian Podoleanu (University of Kent) a prof. Jaap van den Berg (University of Huddersfield), své výzkumné zaměření a dlouholetou spolupráci s ÚFI. Absolventi ÚFI pak v krátkých prezentacích sdíleli své vzpomínky a zkušenosti ze zahraničních výzkumných pracovišť. Všichni zdůrazňovali význam zahraničních stáží, které absolvovali v rámci magisterského studia a které tak zásadně ovlivnily jejich kariérní cestu. Dnes se tito absolventi aktivně podílejí na mezinárodních výzkumných projektech a využívají kontakty získané během svých stáží. Z jejich vyprávění bylo cítit nadšení a radost z toho, kam je zahraniční zkušenosti posunuly, a jaké dveře jim otevřely. Celá událost se nesla v přátelské a neformální atmosféře, plné inspirativních příběhů a vzpomínek na 30 let úspěchů Ústavu fyzikálního inženýrství.
Za podporu této akce ÚFI děkuje svým partnerům, společnostem Tescan, Thermo Fisher Scientific, onsemi a Activair.