Společnost Uptimai, za kterou stojí absolventi Leteckého ústavu FSI, se dostala do finále Humans In Space Challenge 2023. Od pondělí do středy budou mít v Las Vegas možnost představit svou technologii porotcům z oblasti space byznysu i zástupcům špičkových univerzit. Na vývoji technologie ICARUS ARMOR spolupracují také odborníci z FSI.
„Za strojní fakultu v projektu spolu se mnou pracuje také Jan Fišer z Energetického ústavu. Našim hlavním úkolem je testování osob v klimatické komoře na FSI,“ vysvětlil výzkumník z FSI Vratislav Šálený, který je zároveň koordinátorem pro oblast Space za celé VUT. Právě klimatická komora má hrát klíčovou roli ve vývoji technologie ICARUS ARMOR zaměřené na měření stresu u lidí v extrémních vnějších podmínkách.
„V budoucnu můžeme očekávat, že do vesmíru budou létat i lidé, kteří nepodstoupili dlouholetý speciální výcvik. Jejich stresová zátěž může být v důsledku toho mnohem vyšší. My se konkrétně zabýváme tepelným stresem a tím, jak se s ním tělo vypořádává,“ vysvětlil porotcům v předfinálovém kole Adam Trčka z firmy Uptimai. Firma svou technologií necílí jen na astronauty, ale i na pozemšťany v náročných profesích: lékaře, hasiče, piloty a další.
Tepelný stres je stav, kdy se tělo nedokáže správně ochladit, takže jeho teplota neustále stoupá na nebezpečnou úroveň a klíčové orgány mohou zkolabovat.t |
Zakladateli Uptimai jsou absolventi Leteckého ústavu Fakulty strojního inženýrství Martin Kubíček a Tomáš Koutník, kteří svoji platformu rozvíjeli v inkubátoru kosmických projektů ESA BIC Prague.
Více o Humans In Space Challenge 2023 na www.careinspace.com