Na střední škole chtěl být astronautem a hvězdné ambice má dodnes. Václav Lazar si hned na začátku svého doktorského studia na Fakultě strojního inženýrství VUT řekl, že by se chtěl věnovat kosmickému průmyslu. Do vesmíru směřuje své ambice skrz minisatelity.
Dva roky pracovali doktorandi z brněnského VUT na testovacím „minisatelitu“, takzvaném Cubesatu. Výsledkem práce týmu, který vedl právě Vašek, je kostka velikosti 10 x 10 centimetrů s výraznou červenou cedulkou „Remove before flight“. I když zatím vznikl pouze testovací kus, který nebyl určen pro vynesení do vesmíru, jejich práce zaujala Havajskou univerzitu, která chce s mladými vědci dál spolupracovat.
„Cubesat se vlastně staví na míru pro misi, kterou zvolíte, čímž jsme začali i my. Vymysleli jsme, že bychom ve spolupráci s naším kolegou z fakulty Miloslavem Druckmüllerem mohli pozorovat sluneční korónu při úplném zatmění Slunce, a to z nízké oběžné dráhy Země,“ vysvětluje Vašek.
Cubesat by se měl pohybovat ve výšce 400 až 600 kilometrů nad zemí, kde by snímky slunečního disku skrytého za Měsícem nerušil vliv atmosféry. „Bude osazený kamerou s vysokým rozlišením, která je schopná pořizovat snímky ve viditelné části spektra. Získaná data by posílal na Zemi a díky pozorování v horních vrstvách atmosféry nemusíme řešit propustnost vlnových délek nebo rozptyl světla, který je dole na zemi jiný,“ dodává.
Vašek věří, že nebude trvat dlouho a dočká se chvíle, kdy bude moci ze „svého“ malého satelitu odtrhnout červenou visačku „Remove before flight“. „To je přesně to, co mě na Cubesatech baví: v porovnání s jinými vesmírnými projekty, třeba klasickými družicemi, jde vývoj relativně rychle a máte možnost udělat kompletně celou misi. Věřím, že je reálné, abychom do pěti let vypustili náš vlastní Cubesat do vesmíru,“ uzavírá.