Poslední zářijový pátek patřil vědě. Na řadě míst po celé republice představili vědci svou práci veřejnosti. Fakulta strojního inženýrství nemohla chybět. Po loňské pauze jsme se prezentovali opět v Technickém muzeu v Brně, kde měli návštěvníci příležitost prohlédnout si vlastní exponáty muzea i nahlédnout pod pokličku rozmanitých oborů všech zapojených partnerů. Většinu připravených stanovišť spojovalo letošní téma Noci vědců "čas".
Program na stanovištích
Pro malé i velké připravili výzkumníci z FSI pestrý a zajímavý program na jedenácti stanovištích. Ta byla zájemcům k dispozici od šesté hodiny večerní až do půlnoci a řada z nich se věnovala letošním hlavnímu tématu "čas", např.:
- Vysokorychlostní kamera a zábavné ukázky, jak jde „zpomalit“ čas.
- Ukázky lineárních hodin, kyvadlových mechanismů.
- Experimenty s rotací a vysvětlením střídání dne a noci a ročních období.
- Koroze materiálů, co vydrží horolezecká karabina, povídání o časové náročnosti zpracování vzorků.
- Ukázka ušetření času při řešení nádoru v dolní čelisti pomocí virtuálního modelu geometrie.
Ale nemohly chybět ani naše oblíbené stálice ve formě virtuální reality, mechatronických hejblat, simulátoru jízdy formulí, ukázky pneumobilu a modelů letadel.
Přednášky
S tématem čas souvisely také dvě přednášky, a to "Zakázaný čas" od Miloslava Druckmüllera a "Tak jde čas" od Petra Dvořáka. Místnost byla u obou přednášek plná, celkově však do muzea zavítalo o něco méně návštěvníků, než jsme zvyklí v minulých ročnících. Díky tomu však kolegové na jednotlivých stanovištích měli dostatek prostoru věnovat se v podstatě všem 657 zájemcům o vědu a podrobně je seznámit s prezentovanou problematikou.
Protiepidemická opatření
Před vstupem do muzea bylo třeba se dle platných protiepidemických pravidel prokázat bezinfekčností. Návštěvníci měli také možnost podstoupit rychlý antigenní test přímo na místě u zdravotníků. Během čekání na výsledek testu byli zváni na venkovní stanoviště, kde měli svou show připraveni kolegové z Ústavu fyzikálního inženýrství.
Jsme velmi rádi, že jsme se po loňské online verzi Noci vědců mohli setkat opět naživo a už se těšíme na další ročník.
*********
Noc vědců jako taková vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit.