Ve věku nedožitých 85 let zemřel 30. prosince 2020 Alexander Ženíšek, emeritní profesor matematiky. Upřímnou soustrast pozůstalým.
Alexander Ženíšek se narodil 29. ledna 1936 v Brně. Byl mezinárodně uznávaným odborníkem v matematické teorii metody konečných prvků. Patřil mezi zakládající členy Učené společnosti České republiky, spolku, který sdružuje nejvýznamnější vědce všech vědních oborů. Napsal knihu Relativita do kapsy, kde podává matematicky přesné a zároveň jasné vysvětlení odborných prací Alberta Einsteina a důkazy některých důležitých jevů, které s teorií relativity úzce souvisí.
Alexander Ženíšek dlouhodobě působil na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně. Kromě metody konečných prvků se věnoval také speciální teorii relativity, funkcionální analýze, teorii integrálu a numerické analýze. V letech 1994 – 2003 byl ředitelem Ústavu matematiky. Má hlavní podíl na vytvoření nového studijního oboru Matematické inženýrství.
Po odchodu do důchodu se v roce 2005 stal emeritním profesorem VUT. V roce 2016 mu byla Akademickým shromážděním VUT udělena zlatá medaile za celoživotní přínos k vědeckému rozvoji brněnské techniky.
Profesor Alexander Ženíšek také příležitostně psal verše, miloval bridž a měl značný smysl pro humor. V roce 2019 společně se svým kamarádem a spolužákem Jiřím Grygarem odhalili na křižovatce brněnských ulic Trávníky a Demlova pamětní kámen. Stalo se tak v místě, kde jednou během svých studií dlouze diskutovali o smyslu vesmíru. Dle svých slov tam tehdy vystáli přímo důlek, a proto se rozhodli v rámci recese stanovit na daném místě pomyslný střed vesmíru, na který upozorňuje pamětní deska.