Firma AERO Vodochody připravila soutěž pro studenty, jejichž úkolem bylo postavit malé UAV létající zařízení se schopností autonomního letu. Soutěže se zúčastnily dvě vysoké školy: VUT v Brně a Univerzita obrany. Týmy zvládly navrhnout, postavit a připravit k soutěžnímu letu svá letadla, přičemž každý tým přistoupil k soutěži odlišným způsobem a výsledkem byly dvě originální koncepce.
Základní ideou soutěže Aerobooster pořádanou firmou AERO Vodochody bylo vyvinout malé bezpilotní UAV zařízení, které by mohlo být transportovatelné v kontejneru na podvěsu křídla letounu, vypuštěno za letu a nasazeno v roji. Proto byla soutěž nastavena tak, že se hodnotilo dodržení rozměrů 500x400x100mm, platící zatížení, výdrž letu a podmínkou soutěže byl i nejméně jeden okruh v autonomním režimu. Pozváním soutěžních týmů na začátku března do firmy a předáním zadání bylo soutěžní klání oficiálně zahájeno.
Každý z týmů se zhostil návrhu letounu odlišným způsobem. Tým Univerzity obrany vsadil na návrh letadla klasické koncepce s velkým rozpětím křídel, jež zajišťovalo stabilní let, velkou nosnost a potenciálně velkou výdrž v letu. Tým VUT šel opačným směrem a navrhl lehký letoun s koncepcí samokřídlo se sofistikovaným sklápěním křídel, čímž dosáhl požadovaných rozměrů. Tímto konstrukčním řešením si získal velkou pozornost hodnotitelů z firmy AERO Vodochody.
V první půlce června proběhlo finále soutěže, kdy se týmy opět sešly na pozvání zástupců firmy v jejím sídle. V příjemné atmosféře konstruktérského nadšení každý tým odprezentoval svůj projekt a přerozdělily se úvodní body za rozměry a užitečnou hmotnost letadla. Průběžně vedl tým VUT.
Vlivem nepřízně počasí musely být soutěžní lety po prezentaci přesunuty o týden později na letiště v Kyjově. Velmi dobré letové výsledky prokázaly oba týmy, kdy vyjma vzletu a přistání dokázaly zbytek letu strávit v autonomním režimu. Tím s přehledem splnily podmínku soutěže. Tým VUT se sklápěcím samokřídlem (nutno dodat, že vážícím méně než pohonné baterie konkurenčního týmu) vydržel ve vzduchu 28 minut. Letoun z Univerzity obrany vydržel ve vzduchu opravdu dlouho, konkrétně hodinu a 41 minut, čímž dohnal a předčil v bodování tým VUT a soutěž vyhrál.
Děkujeme firmě AERO Vodochody za uspořádání zdařilé soutěže a gratulujeme nejenom vítěznému týmu Univerzity obrany, ale také týmu VUT ve složení Zora Venerová, Tereza Búliková, Jiří Bartuněk, Miroslav Vančo, Edmund Havran, Samuel Lipták a Kryštof Hřivnáč.