Ostřiny, vznikající při výrobě břitů, trápí výrobce nástrojů od nepaměti. Na jedné straně zhoršují řeznou geometrii břitů, které svým zakřivením nadměrně zaoblují a na druhé straně brání svým stínicím efektem jejich účinnému povlakování tvrdými a otěruvzdornými povlaky – obr. 1. Ba co hůře, napovlakovaná částice se pak snadno odlomí a tato tvrdá fáze pak může způsobit lom nástroje v řezu. Na břitu se vytvoří lomová plocha, která však nemá patřičný řezný účinek a dále svou drsností zhoršuje odvod třísky z místa řezu.
Konvenční způsoby spočívají v ručním zapilování resp. zabroušení ostřin nebo jejich odstranění pomocí různých kovových či plastových kartáčů s abrazivem. Tyto operace jsou buď pracné, nebo se nové ostří tímto opracováním snadno znehodnotí, nehledě na vysokou spotřebu kartáčů a jejich proměnlivý odjehlovací účinek v čase. Nový břit se pak stává nefunkčním a mnohdy vede k vylomení celého zubu nástroje, nástroj se zničí prakticky sám sebou.
Nová technologie odjehlování byla vyvinuta ve spolupráci ÚST FSI VUT v Brně se spolupracujícími firmami – GSP High Tech Saws, s.r.o., Zborovice a Astra Motor, s.r.o., v Brně. Toto efektivní řešení spočívá v tom, že se například celé série kotoučových pil nebo fréz upnou pomocí speciálního přípravku (až několik desítek kusů) – obr. 2 a odjehlují pomocí technologie reverzního vlečného omílání v abrazivním médiu stroje tak, že se opracovávají všechny zuby postupně a současně, tzn. celkem až několik stovek zubů, v čase pouhých několika minut – obr. 3. Výsledkem je řezný nástroj zbavený ostřin a téměř ideálně zaoblený břit s hladkým povrchem – obr. 4. Řezné nástroje odjehlené touto technologií se vyznačují lepšími řeznými vlastnostmi – lepší stabilitou v řezu (nižší rozptyl řezných sil o 5-50%), celkově nižšími řeznými silami, potlačením výskytu fragmentů břitů v řezu a prodloužení trvanlivostí nástrojů. Řezné nástroje odjehlené touto technologií se vyznačují lepšími řeznými vlastnostmi – lepší stabilitou v řezu (nižší rozptyl řezných sil o 5-50%), celkově nižšími řeznými silami, potlačením výskytu fragmentů břitů v řezu a prodlouženou trvanlivostí nástrojů.
Reference:
PÍŠKA, M.; BUČKOVÁ, K; GILÍK, V; KEPRDA, J.: Výkonná technologie odjehlování kotoučových pil a fréz reverzním omíláním. PV 2019-774.