Již potřetí organizovala Fakulta strojního inženýrství Strojařský knír, fakultní verzi celosvětové charitativní akce Movember, která se zaměřuje na osvětu v oblasti mužského zdraví. V souladu s tímto posláním se na FSI konaly v průběhu celého listopadu osvětové přednášky, preventivní programy, sportovní závody, ale i nábor do registru dárců kostní dřeně. Ročník 2019 přinesl také novinku. Strojaři i strojařky mezi sebou soutěžili o nejvíce nasbíraných kilometrů.
Strojařský knír 2019 odstartoval již ve čtvrtek 31. října holením strojařských knírů. Do holení se kromě studentů a zaměstnanců fakulty zapojilo také vedení FSI. Svůj typický knír shodil i děkan FSI Jaroslav Katolický. Holení probíhalo v prostorách fakultní Kavárny Strojovny a o holení se postarala Střední škola Brno, Charbulova, příspěvková organizace, které tímto ještě jednou děkujeme.
Svůj knír už potřetí na měsíc "shodil" také děkan FSI Jaroslav Katolický
Na již tradiční motivační přednášku přijala pozvání Monika Benešová, mladá žena, která si nadměrnou zátěží a stresem spustila alergie na lepek, mléko a sóju. Zdravotní problémy otočily její život naruby, bála se vycházet z domů, paralyzoval ji strach. Jednoho dne si ale řekla dost a vydala se na Pacifickou hřebenovku v USA – trek dlouhý 4 300 km, který ušla za 5 měsíců úplně sama s batohem na zádech. O svojí cestě za uzdravením a o náročném treku v americké divočině vydala knihu Moje pacifická hřebenovka. Přednáška byla uvedena krátkou prezentací organizace Ruce na prsa.
zdroj: archiv Moniky Benešové
Velmi rušno bylo na fakultě ve středu 13. listopadu. Studentská komora Akademického senátu FSI organizovala Strojařské schody, legendární závod v běhu jednotlivců i týmů do nejvyššího patra výškové budovy FSI. Výtěžek z dobrovolného startovného ve výši 17.635 korun věnovali pořadatelé závodu rodině zdravotně postiženého chlapce Samuela, bratra studentky fakulty. Finanční prostředky usnadní rodině cestu k novému mechanickému vozíku.
Strojařské schody 2019
Souběžně se Strojařskými schody se na fakultě konal nábor do Českého národního registru dárců dřeně. Tato akce pod názvem Strojárna až na dřeň se konala na fakultě ji podruhé a do registru se tentokrát zapsalo 178 nových dárců. Tímto výsledkem se nám i letos podařilo překonat magickou hranici 125 nově zapsaných, na kterou dle statistik připadá jeden zachráněný život. Nábor organizoval spolek ALMA MATER z.s. společně se spolkem PaLetA.
Strojárna až na dřeň 2019
Novinkou ročníku 2019 byla soutěž o nejvíce nasbíraných kilometrů. Na Movemberu účtu jsme zaznamenávali kilometry, které jsme uběhli, ujeli či ušli. Naše skupina pokořila 2.429,35 kilometrů, na kterých se hlavní měrou podíleli čtyři nejaktivnější studenti a studentky. Neuvěřitelných 1.517 km na kole ujela Barbora Dvořáková, kombinovaně na kole a chůzí urazil 289 km Ondřej Urban, Libor Černocký uběhl 256 km a nejaktivnější chodcem se s 122 km stal František Hluchník. Výhercům gratulujeme a posíláme mikiny VUT.
V průběhu celého listopadu bylo také možné přispívat na Movember účet týmu Strojařský knír. Celková částka, kterou brněnští strojaři a strojařky přispěli, se vyšplhala na 19.457 Kč. Se Strojařským knírem jsme se rozloučili v pátek 29. listopadu závěrečným focením strojařských knírů před výškovou budovou A1.
Závěrečné focení strojařských knírů
Movember je celosvětová charitativní a každoročně se opakující akce, jejímž posláním je zvyšovat povědomí o zdraví mužů se zaměřením především na prevenci typicky mužského onemocnění, kterým je rakovina prostaty a varlat, a také získat finanční prostředky na výzkum a nákup přístrojů do nemocnic. Název vznikl jako složenina dvou anglických slov, knír (moustache) – vyjadřující typicky mužský znak – a listopad (November). Pro zviditelnění akce si muži na začátku listopadu oholí a do konce měsíce si nechají růst knír.