Tradičně poslední úterý v listopadu se konal již jedenáctý ročník Internetové matematické olympiády, které se účastnilo více než 800 studentů rozdělených do 119 týmů z 65 škol z České a Slovenské republiky.
Internetová matematická olympiáda je jedinou soutěží svého druhu v České republice i na Slovensku. Soutěž trvá jenom dvě hodiny, probíhá pouze on-line, je soutěží týmovou a podle pravidel mohou týmy při řešení deseti matematických úkolů používat jakékoliv dostupné pomůcky a materiály včetně vyhledávání informací na internetu, přičemž povoleno je i programování.
Úkoly bývají velmi zajímavé a netradiční. Z letošního ročníku můžeme zmínit např. úkol č. 1, který byl zveřejněný pod názvem „slon“. Při jeho zadání byla zmíněna i jedna z budov fakulty. Studenti měli porovnat délku lana, které by obtočili kolem Země, s délkou lana, kterou by obtočili kolem Země, na které stojí slon. Organizátoři však usoudili, že matematický model slona by byl komplikovaný, proto byl pro potřeby soutěže slon nahrazen dominantou FSI, výškovou budou A1, která je vysoká 74 m.
Poslední příklad byl inspirovaný reálným problémem, kteří studenti doktorského studia Aplikované matematiky na Ústav matematiky řešili v rámci svého zaměstnání ve firmě Thermofisher Scientific, která letošní ročník sponzorovala.
Kompletní zadání i řešení letošního ročníku najdete na webu soutěže.
Pořadí vítězných týmů:
- Gymnázium Jozefa Gregora Tajovského, Banská Bystrica
- PORG, gymnázium a základní škola
- Gymnázium, Grösslingová 18, Bratislava
- Gymnázium Brno, třída Kapitána Jaroše, p.o
- Gymnázium, Olomouc – Hejčín
- Gymnázium Brno-Řečkovice, příspěvková organizace
- Gymnázium, Plzeň, Mikulášské nám. 23
- Mendelovo gymnázium, Opava, p. o.
- Gymnázium Uherské Hradiště
- Gymnázium, České Budějovice, Jírovcova 8
Úspěšným řešitelům gratulujeme!
Odměnou pro nejúspěšnější týmy byla exkurze v partnerské firmě a také „PROMINUTÍ PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY K BAKALÁŘSKÉMU STUDIU NA Fakultu strojního inženýrství VUT v Brně“ platné pro všechny fakultou nabízené studijní programy.
Na přípravě i realizaci olympiády se podílí tým dr. Jany Hoderové z Ústavu matematiky FSI VUT v Brně, kterým děkujeme za organizaci této jedinečné soutěže.