Obyvatelé Brna a okolí, kteří v sobotu 8. 3. 2014 navštívili obchodní Galerii Vaňkovka, se mohli setkat s nejrůznějšími roboty a seznámit se s tím, co všechno dnes již tyto stroje umí. Mohli si prohlédnout roboty, které ze stavebnice LEGO Mindstorms sestrojili a naprogramovali žáci základních škol, ale i roboty, které vyvinuli, sestrojili či naprogramovali vysokoškolští studenti.
Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně podpořila akci Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu, z.s.p.o., které uspořádalo v Galerii Vaňkovka finále Robotiády, robotické soutěže určené pro žáky 6.-9. tříd základních škol a odpovídajících ročníků gymnázií. Finále se zúčastnilo přibližně 200 dětí z České i Slovenské republiky rozdělených do více než 40-ti týmů. Děti si do Brna přivezly roboty, které si na svých školách sestrojily a naprogramovaly. Ve finále je čekala Robopřehlídka, tedy úvodní defilé robotů, a dále soutěž Čára nebo Medvěd.
„Žáci základních škol ve finále Robotiády prokázali výborné znalosti robotiky i schopnost jejich praktického užití. Je možné, že účast v této soutěži ovlivní směr jejich budoucího studia,“ uvedl docent Jaroslav Katolický, děkan Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. „ Protože na naší fakultě nabízíme studium nejen tradičních, ale i moderních strojírenských oborů, např. robotiky či mechatroniky, vím, že o absolventy těchto směrů je velký zájem na trhu práce,“ doplňuje Katolický.
Fakulta strojního inženýrství v rámci doprovodného programu akce představila roboty ze své dílny. Průmyslový robot KUKA soutěžil s dětmi i dospělými v rychlosti i zručnosti v „Cestě labyrintem“. Studenty fakulty sestrojený robot Delta se prezentoval jako „kreslíř“ a před očima návštěvníků galerie precizně vykresloval obrázky přesně podle zadané předlohy. Jeho „kolega“ se představil jako hráč piškvorek. Velkou pozornost vzbuzoval robot ADVEE, který se sám pohyboval po galerii a nabízel kolemjdoucím prezentační materiály Fakulty strojního inženýrství formou zajímavých videí, fotografií, her i soutěžního kvízu.
Kromě robotů prezentovala Fakulta strojního inženýrství také další výsledky svých studentů: 3D scanner, studentské projekty ze stavebnice Merkur, pneumobil (experimentální vozidlo poháněné stlačeným vzduchem, které se zúčastnilo i mezinárodních studentských závodů) a simulátor studentské formule, který byl také v popředí zájmu. Velcí i malí návštěvníci galerie si v simulátoru mohli vyzkoušet práci pilota formule a projet si okruh z mezinárodních závodů, kterých se tým studentské formule TU Brno Racing se svým soutěžním autem každoročně účastní.
Kromě Fakulty strojního inženýrství akci podpořila také Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně, Vysoké učení technické v Brně a DDM Junior Brno.