Seriál s příběhy úspěšných studentských senátorů a senátorek. Nyní máš možnost kandidovat i ty!
2016-2024 člen SKAS FSI, působil v Organizační a informační komisi a Studijní komisi, které, které v letech 2016-2017) předsedal. Od roku 2019 je členem Legislativní a Studijní komise, které od roku 2021 až dosud předsedá.
Co Vás motivovalo ke kandidatuře do SKAS?
K první kandidatuře mě motivovali dřívější členové SKASu z řad matematických inženýrů a touha pochopit fungování fakulty a moci se na něm podílet. K dalším kandidaturám mě motivovalo prohlubování znalostí fungování fakulty, možnost ovlivnit a podílet se na dění na fakultě a zlepšování života studentů. Zároveň, když už jsem měl ponětí o fungování fakulty po první kandidatuře, mi přišlo důležité, aby studenti měli aktivního zástupce v akademickém senátu, který jim může poradit s jejich problémy.
Co Vám práce senátora dala?
Rozhodně vhled do fungování fakultního senátu a částečně velkého (univerzitního senátu) skrz studentské zástupce v něm. Současně s tím mi umožnila pochopit, jak fungují jednotlivé ústavy, a získal jsem mnoho užitečných kontaktů jak mezi akademiky, tak mezi studenty.
Proč je podle Vás tato forma akademické samosprávy důležitá? A jak v ní vidíte roli studentů?
Důležitá role studentů i akademiků je v tom, že každá část senátu svým způsobem žije ve svém vlastním světě. Akademický senát je prostor pro diskusi a pro vysvětlování postojů a názorů obou částí. Pokud je diskuse vedena slušně a konstruktivně, často lze dosáhnout konsenzu, který je atraktivní jak pro studenty, tak pro zaměstnance.
Co konkrétního se Vám osobně povedlo v roli senátora ovlivnit a berete to jako svůj největší úspěch, respektive přínos pro fakultu?
Patrně za svůj největší úspěch vidím přínos myšlenky zveřejňování slovních hodnocení studentů v předmětové anketě. Myšlenku na senát jsem přinesl, dlouze diskutoval s jednotlivými členy, kterým jsem objasňoval, proč je to dobré a zajímavé, přestože to bezesporu má i svá úskalí. Nutno ovšem dodat, že významný podíl na realizaci této myšlenky má současný prorektor a donedávna proděkan doc. Máša z Ústavu procesního inženýrství, který bedlivě naslouchal, konstruktivně diskutoval a významně pomohl realizaci dané myšlenky, za to bych mu ještě jednou rád poděkoval. Pravdou je, že Fakulta strojního inženýrství má ohromné štěstí na studijní proděkany, kteří jsou poměrně prostudentsky naladěni, ochotně poslouchají, zajímají se o záležitosti studentů a přináší konstruktivní myšlenky. Myslím si, že za toto bychom měli být vděční a měli bychom si toho jako studenti vážit.
Budoucnost fakulty záleží i na tobě. Kandiduj za studenty do Akademického senátu FSI či VUT! |