Co mají společného kuřata, knihovna a strojírenský veletrh? Paulínu Monkovou. Právě tato série náhod dovedla Paulínu ke zkoumání jevu zvaného kavitace. V rámci své diplomové práce spolupracuje s vědeckým týmem, který vyvinul technologii CaviPlasma, zařízení schopné vyčistit vodu od mikroorganismů a zbytků chemikálií.
Ke studiu na strojní fakultě přitom Paulínu dovedla láska k letadlům. „Letadla mě vždycky zajímala. Hlavně křídla, jevy jako vztlak a obtékání,“ říká. Brzy zjistila, že podobné principy se týkají nejen vzduchu, ale i vody. Dnes Paulína studuje energetické a termofluidní inženýrství a středobodem jejího výzkumu je právě voda.
Hodně času tráví v laboratoři, kde v rámci své diplomové práce zkoumá vztah kavitace, tedy náhlého poklesu tlaku v kapalině, který dočasně vytvoří plynné prostředí, a plazmatického výboje, to vše v závislosti na dalších vlastnostech, jako je velikost otvoru v trubici a poloha elektrody. Právě na principu kombinace kavitace a nízkoteplotního plazmatu funguje zařízení CaviPlasma. „Tento vynález trochu předběhl sám sebe. Máme hotové zařízení, ale potřebujeme lépe poznat principy, na kterých funguje. Právě na tom teď pracuji já,“ vysvětluje Paulína.
Ke spolupráci s vědeckým týmem se dostala díky sérii náhod. Poprvé vynález viděla na Mezinárodním strojírenském veletrhu, kde na stánku VUT předváděla studentské modely letadel týmu Chicken Wings. Později při psaní bakalářky v Moravské zemské knihovně zahlédla pozvánku na přednášku o tomto vynálezu. „Zašla jsem se podívat a hodně mě to zaujalo. Nějaký čas poté jsem na Facebooku zaregistrovala výzvu, že se k výzkumu mohou přidat i studenti a spojit práci v laboratoři například s psaním diplomky. Hned jsem se ozvala, že bych měla zájem,“ vzpomíná.
Na laboratorním zařízení Paulína měří hydraulické charakteristiky a hledá, jaká kombinace parametrů přinese nejlepší funkčnost. „V laboratoři teď trávím opravdu hodně času. Jednou z proměnných je šířka otvoru v trubici, ke každé šířce mám desítky poloh elektrody, každou z nich ve více režimech, takže ji měřím asi dvacetkrát. Z jednoho měření mám zhruba 30 000 údajů, která pak zpracovávám do grafů,“ vypočítává Paulína a dodává: „Moje měření má pomoci s optimalizací CaviPlasmy, cílem je zvýšení eliminační schopnosti neboli lepší odstranění polutantů, a také snížení energetické náročnosti. Proto musíme nejdříve detailněji rozebrat činnost a princip zařízení, a to i po stránce hydraulické, na čemž se podílím,“ vysvětluje.
I přesto, že dělat vědu během magisterského studia není snadné, je vidět, že ji bádání baví. „Cítím velkou zodpovědnost, ale taky radost, že se můžu na něčem takovém podílet. Pokud se i v praxi prokáže, že vynález funguje stejně dobře jako v laboratoři, bude to cesta, jak z vody odstranit například estrogeny z antikoncepce nebo zbytky léčiv a pesticidů, což dnes čistírny odpadních vod neumí,“ věří Paulína.