Stroj, na který se díváte, vypadá jako skutečný. Kolem něj vyskakují údaje, které v reálném čase zobrazují stav zařízení, vyjádřený až pěti stovkami parametrů. Pozor, objevuje se problém! Ale není třeba panikařit. Před vámi se ihned zobrazí upozornění a názorné pokyny, jak závadu vyřešit. Vítejte v roli „údržbáře“ v čase čtvrté průmyslové revoluce…
Na vývoji softwaru pro Průmysl 4.0, jak se digitalizaci a automatizaci často říká, pracuje i Jakub Bražina. Na Fakultě strojního inženýrství studuje už od bakaláře, dnes má titul inženýra a v rámci svého doktorského studia bádá, učí a taky posouvá hranice toho, jak mohou firmy pracovat s virtuální a rozšířenou realitou.
„Virtuální realita je technologie, která uživateli ukazuje fiktivní trojrozměrný svět. My pracujeme i s takzvanou rozšířenou realitou, která do reálného prostředí zobrazuje digitálně vytvořené prvky, oproti té virtuální tedy mnohem víc využívá skutečného světa, do kterého promítá digitální objekty,“ popisuje Jakub.
Práce v týmu na Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky ho baví. Výzkumný tým už za své výsledky získal i řadu ocenění. Především ale jejich inovace zajímají skutečné firmy a průmyslové podniky, kterým virtuální a rozšířená realita mohou usnadnit práci a ušetřit peníze.
„Baví mě hledat, co by firmám mohlo pomoci a pak vymýšlet, jak to udělat v praxi. Nejlepší pocit je, když člověk uvidí řešení, na jehož vývoji se podílel, nasazené v reálném provozu. Díky tomu získávám další zkušenosti, které můžu předávat třeba ve výuce,“ říká Jakub.
Jakubův příběh je součástí výstavy "Od převodovky k nekonečnu: udivující svět strojního inženýrství", kterou můžete vidět v centru Brna. Od 25. 9. do 13. 10. na Moravském náměstí a od 13. 10. do 3. 11. na Malinovského náměstí.
Více o výstavě a dalších příbězích naleznete zde.